reklama
 
 

V centru Moskvy zastřelili Putinova kritika Borise Němcova

Aktualizováno 28. 2. 2015 9:54
Opoziční politik byl zastřelen před plánovanou nedělní demonstrací proti Putinově agresi a válce na Ukrajině.

Moskva - Přímo v centru Moskvy zastřelili v pátek večer Borise Němcova, bývalého ruského vicepremiéra a hlasitého kritika prezidenta Vladimira Putina.

"Neznámý (pachatel) vystřelil čtyřikrát na Borise Němcova. Politik na následky zranění zemřel," napsala s odvoláním na policejní zdroje agentura Interfax.

Podle britské BBC byl Němcov zavražděn, když šel po boku ženy po Velkém kamenném mostě nedaleko Kremlu. Čtyřikrát byl střelen do zad z auta, které kolem něj projíždělo.

Útočník nebo útočníci z auta vypálili celkem sedm ran. Ministerstvo vnitra uvedlo, že k vraždě došlo krátce před páteční půlnocí moskevského času (kolem pátečních 22:00 SEČ).

"Bohužel vidím před sebou tělo Borise Němcova a spoustu policistů kolem něj," potvrdil událost jeho politický kolega Ilja Jašin.

Putin podle svého mluvčího Dmitrije Peskova vraždu odsoudil a uvedl, že to mohla být vražda na objednávku. Putin byl prý o vraždě okamžitě informován, vyjádřil soustrast a nařídil bezpečnostním složkám vyšetření případu, na které hodlá osobně dohlédnout.

Životu nebezpečná kritika

Ukrajinského prezidenta Petra Porošenka zabití Němcova šokovalo. "Zabili Borise. Je těžké tomu uvěřit. Nepochybuji o tom, že pachatelé budou potrestáni. Dříve nebo později," napsal Porošenko na Twitteru. Němcov byl mimo jiné zastáncem prozápadního kurzu Ukrajiny. To ve svém příspěvku na sociální síti Twitter ocenil i ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, který napsal: "Ruský vlastenec a zároveň přítel Ukrajiny. Takhle nám zůstane v paměti Boris Němcov."

"Boris Němcov byl neúprosným lídrem opozice, který kritizoval ty nejvýše postavené státní představitele v této zemi, včetně prezidenta Vladimira Putina. Jak vidíme, taková kritika je v Rusku životu nebezpečná," citovala reakci jednoho z nejmladších opozičních předáku Ilji Jašina agentura AP. Další opoziční aktivista Vladimir Milov se domnívá, že za útokem mohli stát i nacionalisté ovlivnění kremelskou propagandou.

Zabití Němcova odsoudil americký prezident Barack Obama. Ve zveřejněném prohlášení vyzval ruskou vládu, aby uskutečnila "rychlé, nestranné a transparentní" vyšetřování s cílem přivést pachatele před soud. Obama a Němcov se setkali v Moskvě v roce 2009.

Poslední tweet: Přijďte na demonstraci

Opozičník ještě v pátek na Twitteru apeloval na rozdělenou opozici, aby se spojila na protiválečném pochodu naplánovaném na neděli. Měli přijít všichni, kdo "podporují konec ruské války s Ukrajinou a konec Putinovy agrese".

Agentura Reuters cituje ruské agentury, podle nichž ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že mohlo jít o nájemnou vraždu, a tento čin odsoudil. Vyzval zároveň bezpečnostní složky, aby vše důkladně prošetřily.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov nicméně rovněž uvedl spekulaci, že mohlo jít o provokaci před nedělní demonstrací.

Němcov byl ostrý kritik Putina. Napadal neefektivitu vlády, bující korupci a politiku Kremlu na Ukrajině, která zhoršila vztahy mezi Ruskem a západními zeměmi na nejhorší úroveň od konce studené války.

V 90. letech zastával funkci vicepremiéra a byl považován za možného nástupce bývalého prezidenta Borise Jelcina. Po zvolení Putina prezidentem v roce 2000 se stal Němcov jedním z nejhlasitějších kritiků jeho vlády. Pomáhal organizovat pouliční protesty a psal o korupci státních úředníků, uvedla agentura AP.

autoři: Zahraničí, ČTK | 27. 2. 2015 23:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama