Zřícený letoun AirAsia podle úřadů neměl povolení ke startu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 3. 1. 2015 15:39
Pátrací týmy našly v moři u Bornea čtyři části zříceného stroje. Na palubě bylo 162 lidí, nikdo pravděpodobně nepřežil.
Příslušníci indonéského námořnictva s těly obětí z letadla AirAsia.
Příslušníci indonéského námořnictva s těly obětí z letadla AirAsia. | Foto: Reuters

Jakarta - Pátrací týmy v sobotu nalezly v Jávském moři s největší pravděpodobností čtyři velké části indonéského letounu, který se v neděli zřítil poblíž ostrova Borneo se 162 lidmi na palubě.

Oznámil to šéf indonéského pátracího týmu Bambang Soelistyo. Podle první předběžné zprávy indonéských meteorologů bylo hlavní příčinou pádu letadla špatné počasí.

Stroj údajně vletěl do bouře.

Z lidí na palubě letounu společnosti AirAsia se podle dosavadních informací nikdo nezachránil, do pátku se podařilo z moře vytáhnout 30 těl obětí.

Indonéské úřady v sobotu rovněž oznámily, že společnost nejspíš porušila podmínky své licence. Letoun totiž před týdnem údajně vůbec neměl vzlétnout.

"Nalezli jsme čtyři velké části letadla, které hledáme," řekl Soelistyo novinářům v Jakartě. Jeden z objektů byl objeven již v noci a další tři, z nichž největší měří okolo 18 metrů, pak během soboty.

Špatná viditelnost

Kvůli špatné viditelnosti tyto předměty nebylo možné pod hladinou vyfotografovat. Viditelnost byla prý pouhé dva metry.

Potápěči, včetně několika ruských odborníků, kteří na místo dorazili, budou moci trosky prozkoumat až v neděli. A to jen v případě, že se počasí vylepší, uvedli indonéští představitelé.

Speciální mnohonárodní tým vybavený akustickým zařízením stále pátrá po černých skříňkách ze zříceného airbusu A320-200, který letěl z indonéského města Surabaja do Singapuru.

Zkáza v bouřkových mracích

Indonéská meteorologická agentura BMKG zveřejnila předběžnou analýzu povětrnostních podmínek, které v době pádu v oblasti panovaly. Ve své zprávě uvedla, že stroj nejspíš vletěl do bouřkových mraků. Na letadle se pak vytvořila námraza a došlo k poškození motorů, citoval ze zprávy singapurský deník The Straits Times.

Satelitní snímky naznačily, že teploty se v dráze letu pohybovaly kolem minus 80 až minus 85 stupňů Celsia.

Nejde však o konečný závěr vyšetřování. "Je to jen jedna analýza toho, co se mohlo přihodit na základě dostupných meteorologických dat. Není to konečné stanovisko o příčině nehody," uvedla BMKG.

Nalezená těla

V sobotu měla do oblasti neštěstí dorazit loď se dvěma zařízeními na vyhledávání podmořských akustických signálů. Na lodi je tým francouzských, singapurských a indonéských expertů, který se účastní vyšetřování všech nehod letounů Airbus.

Pátrání se v minulých dnech soustředilo na oblast v severní části Jávského moře, kde už se našly trosky letounu a několik těl. Záchranáři se domnívají, že trosky letadla by mohly obsahovat další těla obětí, která se dosud nepodařilo najít.

V předpokládané oblasti neštěstí operují lodě z Indonésie, Malajsie, Singapuru a Spojených států. Ze vzduchu pátrá po troskách stroje devět letadel, které prohledávají oblast o rozloze 13 500 čtverečních kilometrů.

Dva letouny se 72 záchranáři a speciální pátrací ponorku poslalo i Rusko, k nimž by se měly připojit ještě další dvě japonské lodě a tři vrtulníky.

Indonéské ministerstvo dopravy oznámilo, že prověří všechny lety společnosti AirAsia. Podle ministerstva je možné, že by společnosti mohla být odebrána licence.

Společnost měla údajně povolení létat na této trase čtyři dny v týdnu, nikoli však v neděli. Singapurské úřady naopak tvrdí, že společnost povolení měla.

 

Právě se děje

Další zprávy