V Minsku se jednalo o Ukrajině. Většinou bezvýsledně

ČTK ČTK
8. 9. 2015 22:00
V Minsku zatím bezvýsledně jednali zástupci Kyjeva, Moskvy a povstaleckého Donbasu. Nemohou se dohodnout na politickém urovnání. Naopak dohoda o stažení těžkých zbraní je stále ještě možná. Jednání mají ve čtvrtek pokračovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Minsk - Bezúspěšně v úterý skončilo v běloruském Minsku maratonské jednání kontaktní skupiny o Ukrajině, od něhož se očekával podpis dohody o stažení dalších zbraní z fronty. Schůzka zástupců Kyjeva, Moskvy a povstaleckého východoukrajinského Donbasu úspěch nepřinesla, jednání má ve čtvrtek pokračovat.

Diplomaté se snažili dojednat novou fázi odsunu těžkých zbraní z bojové linie v Doněcké a Luhanské oblasti. Cílem je zajistit stažení zbraní ráže menší než 100 milimetrů. Panuje přesvědčení, že dohoda by byla výrazným příspěvkem k zajištění klidu v Donbasu, kde se bojuje už od loňského dubna. Na odsunu zbraní vyššího kalibru se znepřátelené strany dohodly už v únoru letošního roku.

Podle optimistických zpráv ruských médií je kompromis na dosah. Rakouský diplomat Martin Sajdik, který jako zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě jednání zprostředkuje, novinářům sdělil, že "práce pokračuje s cílem dosáhnout výsledků".

Žádného pokroku nebylo dosaženo v diskusi o politickém urovnání, bez něhož podle shodného názoru znepřátelených stran nemůže být klid zbraní zajištěn. Předmětem sporu jsou místní volby, o jejichž pořádání mají Kyjev a povstalecké "lidové republiky" rozdílné představy. Separatisté platnost ukrajinských volebních regulí neuznávají a hodlají v říjnu a listopadu uspořádat volby vlastní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy