V Minsku se jednalo o Ukrajině. Většinou bezvýsledně

ČTK ČTK
8. 9. 2015 22:00
V Minsku zatím bezvýsledně jednali zástupci Kyjeva, Moskvy a povstaleckého Donbasu. Nemohou se dohodnout na politickém urovnání. Naopak dohoda o stažení těžkých zbraní je stále ještě možná. Jednání mají ve čtvrtek pokračovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Minsk - Bezúspěšně v úterý skončilo v běloruském Minsku maratonské jednání kontaktní skupiny o Ukrajině, od něhož se očekával podpis dohody o stažení dalších zbraní z fronty. Schůzka zástupců Kyjeva, Moskvy a povstaleckého východoukrajinského Donbasu úspěch nepřinesla, jednání má ve čtvrtek pokračovat.

Diplomaté se snažili dojednat novou fázi odsunu těžkých zbraní z bojové linie v Doněcké a Luhanské oblasti. Cílem je zajistit stažení zbraní ráže menší než 100 milimetrů. Panuje přesvědčení, že dohoda by byla výrazným příspěvkem k zajištění klidu v Donbasu, kde se bojuje už od loňského dubna. Na odsunu zbraní vyššího kalibru se znepřátelené strany dohodly už v únoru letošního roku.

Podle optimistických zpráv ruských médií je kompromis na dosah. Rakouský diplomat Martin Sajdik, který jako zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě jednání zprostředkuje, novinářům sdělil, že "práce pokračuje s cílem dosáhnout výsledků".

Žádného pokroku nebylo dosaženo v diskusi o politickém urovnání, bez něhož podle shodného názoru znepřátelených stran nemůže být klid zbraní zajištěn. Předmětem sporu jsou místní volby, o jejichž pořádání mají Kyjev a povstalecké "lidové republiky" rozdílné představy. Separatisté platnost ukrajinských volebních regulí neuznávají a hodlají v říjnu a listopadu uspořádat volby vlastní.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 15 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy