V Minsku se jednalo o Ukrajině. Většinou bezvýsledně

ČTK ČTK
8. 9. 2015 22:00
V Minsku zatím bezvýsledně jednali zástupci Kyjeva, Moskvy a povstaleckého Donbasu. Nemohou se dohodnout na politickém urovnání. Naopak dohoda o stažení těžkých zbraní je stále ještě možná. Jednání mají ve čtvrtek pokračovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Minsk - Bezúspěšně v úterý skončilo v běloruském Minsku maratonské jednání kontaktní skupiny o Ukrajině, od něhož se očekával podpis dohody o stažení dalších zbraní z fronty. Schůzka zástupců Kyjeva, Moskvy a povstaleckého východoukrajinského Donbasu úspěch nepřinesla, jednání má ve čtvrtek pokračovat.

Diplomaté se snažili dojednat novou fázi odsunu těžkých zbraní z bojové linie v Doněcké a Luhanské oblasti. Cílem je zajistit stažení zbraní ráže menší než 100 milimetrů. Panuje přesvědčení, že dohoda by byla výrazným příspěvkem k zajištění klidu v Donbasu, kde se bojuje už od loňského dubna. Na odsunu zbraní vyššího kalibru se znepřátelené strany dohodly už v únoru letošního roku.

Podle optimistických zpráv ruských médií je kompromis na dosah. Rakouský diplomat Martin Sajdik, který jako zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě jednání zprostředkuje, novinářům sdělil, že "práce pokračuje s cílem dosáhnout výsledků".

Žádného pokroku nebylo dosaženo v diskusi o politickém urovnání, bez něhož podle shodného názoru znepřátelených stran nemůže být klid zbraní zajištěn. Předmětem sporu jsou místní volby, o jejichž pořádání mají Kyjev a povstalecké "lidové republiky" rozdílné představy. Separatisté platnost ukrajinských volebních regulí neuznávají a hodlají v říjnu a listopadu uspořádat volby vlastní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy