V Minsku se jednalo o Ukrajině. Většinou bezvýsledně

ČTK ČTK
8. 9. 2015 22:00
V Minsku zatím bezvýsledně jednali zástupci Kyjeva, Moskvy a povstaleckého Donbasu. Nemohou se dohodnout na politickém urovnání. Naopak dohoda o stažení těžkých zbraní je stále ještě možná. Jednání mají ve čtvrtek pokračovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Minsk - Bezúspěšně v úterý skončilo v běloruském Minsku maratonské jednání kontaktní skupiny o Ukrajině, od něhož se očekával podpis dohody o stažení dalších zbraní z fronty. Schůzka zástupců Kyjeva, Moskvy a povstaleckého východoukrajinského Donbasu úspěch nepřinesla, jednání má ve čtvrtek pokračovat.

Diplomaté se snažili dojednat novou fázi odsunu těžkých zbraní z bojové linie v Doněcké a Luhanské oblasti. Cílem je zajistit stažení zbraní ráže menší než 100 milimetrů. Panuje přesvědčení, že dohoda by byla výrazným příspěvkem k zajištění klidu v Donbasu, kde se bojuje už od loňského dubna. Na odsunu zbraní vyššího kalibru se znepřátelené strany dohodly už v únoru letošního roku.

Podle optimistických zpráv ruských médií je kompromis na dosah. Rakouský diplomat Martin Sajdik, který jako zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě jednání zprostředkuje, novinářům sdělil, že "práce pokračuje s cílem dosáhnout výsledků".

Žádného pokroku nebylo dosaženo v diskusi o politickém urovnání, bez něhož podle shodného názoru znepřátelených stran nemůže být klid zbraní zajištěn. Předmětem sporu jsou místní volby, o jejichž pořádání mají Kyjev a povstalecké "lidové republiky" rozdílné představy. Separatisté platnost ukrajinských volebních regulí neuznávají a hodlají v říjnu a listopadu uspořádat volby vlastní.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy