V Minsku se jednalo o Ukrajině. Většinou bezvýsledně

ČTK ČTK
8. 9. 2015 22:00
V Minsku zatím bezvýsledně jednali zástupci Kyjeva, Moskvy a povstaleckého Donbasu. Nemohou se dohodnout na politickém urovnání. Naopak dohoda o stažení těžkých zbraní je stále ještě možná. Jednání mají ve čtvrtek pokračovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Minsk - Bezúspěšně v úterý skončilo v běloruském Minsku maratonské jednání kontaktní skupiny o Ukrajině, od něhož se očekával podpis dohody o stažení dalších zbraní z fronty. Schůzka zástupců Kyjeva, Moskvy a povstaleckého východoukrajinského Donbasu úspěch nepřinesla, jednání má ve čtvrtek pokračovat.

Diplomaté se snažili dojednat novou fázi odsunu těžkých zbraní z bojové linie v Doněcké a Luhanské oblasti. Cílem je zajistit stažení zbraní ráže menší než 100 milimetrů. Panuje přesvědčení, že dohoda by byla výrazným příspěvkem k zajištění klidu v Donbasu, kde se bojuje už od loňského dubna. Na odsunu zbraní vyššího kalibru se znepřátelené strany dohodly už v únoru letošního roku.

Podle optimistických zpráv ruských médií je kompromis na dosah. Rakouský diplomat Martin Sajdik, který jako zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě jednání zprostředkuje, novinářům sdělil, že "práce pokračuje s cílem dosáhnout výsledků".

Žádného pokroku nebylo dosaženo v diskusi o politickém urovnání, bez něhož podle shodného názoru znepřátelených stran nemůže být klid zbraní zajištěn. Předmětem sporu jsou místní volby, o jejichž pořádání mají Kyjev a povstalecké "lidové republiky" rozdílné představy. Separatisté platnost ukrajinských volebních regulí neuznávají a hodlají v říjnu a listopadu uspořádat volby vlastní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy