V Mexickém zálivu hynou delfíni, úřady problém nevidí

Radim Klekner Radim Klekner
4. 4. 2012 10:15
Katastrofa na plošině Deepwater Horizon měla pro ekologii větší následky, než se čekalo

New Orleans - Čtyři měsíce po havárii na ropné plošině Deepwater Horizon v dubnu 2010, v důsledku které vyteklo do Mexického zálivu na pět milionů barelů ropy, vydaly americké úřady zprávu, podle níž se tři čtvrtiny uniklé suroviny rozložily v moři přirozenou cestou.

Z nových statistik ale vyplývá něco úplně jiného.

Ekologové informaci zpochybnili už tenkrát a poukazovali na to, že 80 procent těžkých ropných frakcí se ve velkých chuchvalcích vznáší v mořské hlubině a že katastrofa bude mít pro životní prostředí v oblasti dlouhodobé následky.

Za pravdu jim daly nejen první nálezy mrtvých mořských živočichů, nýbrž také sama americká administrativa, která původní čísla o ropě rozložené bakteriemi, které se živí uhlovodíky, následně notně korigovala.

Dva roky po explozi ropné plošiny se obavy ochránců životního prostředí potvrzují. Počet mrtvých velryb a delfínů stoupl v uplynulých dvou letech v oblasti Mexického zálivu šestnáctkrát a podmořská pozorování ukazují, že velké škody uniklá ropa napáchala také na korálech.

Jen na pobřeží Louisiany, státu, jenž byl katastrofou postižen asi ze všech nejvíc, bylo v letech 2010 a 2011 nalezeno 138, respektive 159 uhynulých mořských savců ve srovnání s pouhými dvaceti v předchozích letech. Za první tři měsíce tohoto roku bylo na pobřeží nalezeno 37 mrtvých kytovců.

Řada těch, kdo přežili, je tělesně velmi oslabena.

"Ze 32 živých delfínů podrobených testům vykázali všichni  podváhu, projevy anemie a plicních a jaterních nemocí, polovina z nich pak nízkou hladinu hormonů regulujících metabolismus a imunitní systém," stojí ve zprávě Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

Postiženi jsou koráli i zooplankton.

Lori Schwackeová, vedoucí týmu vědců, kteří se podíleli na výzkumu v louisianské zátoce Barataria, tvrdí, že jen málokterý ze zkoumaných mořských savců má šanci přežít.

Katastrofa postihla všechny mořské živočichy včetně želv.
Katastrofa postihla všechny mořské živočichy včetně želv. | Foto: Reuters

Další studie ukázala, že ropa kontaminovala značnou část zooplanktonu, stojícího na nejnižší příčce potravinového řetězce, a že narušena je také vegetace v pobřežních mokřadech Louisiany.

NOAA provedla společně s koncernem BP, který za katastrofu nese největší díl odpovědnosti, jiný výzkum, při němž se potvrdilo, že uniklá surovina napáchala velké škody na místní populaci hlubokomořských korálů.

Vědci z týmu okolo Charlese Fischera z Pensylvánské státní univerzity nalezli pouhých jedenáct kilometrů jihozápadně od havarovaného vrtu v hloubce 1500 metrů velké množství korálů pokrytých hnědou mazlavou hmotou z rozložených uhlovodíků.

Následný rozbor pomocí komplexní dvoudimenzionální plynové chromatografie prokázal, že pocházejí právě z vrtu Macondo, ze kterého čerpali ropu na plošině Deepwater Horizon zaměstnanci BP.

Výsledky svého výzkumu, při němž použil mimo jiné miniponorku Alvin, Fischerův tým publikoval v časopise Proceedings of the National Academy of Science.

Spojené státy se s BP stále nedohodly na celkové výši odškodnění. Koncern vyčlenil na odstranění následků katastrofy a platby fyzickým a právnickým osobám, které utrpěly škody, 37 miliard dolarů. Počátkem března se s největší skupinou žadatelů dohodl na částce 7,8 miliardy dolarů. 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy