V Mexickém zálivu hynou delfíni, úřady problém nevidí

Radim Klekner Radim Klekner
4. 4. 2012 10:15
Katastrofa na plošině Deepwater Horizon měla pro ekologii větší následky, než se čekalo

New Orleans - Čtyři měsíce po havárii na ropné plošině Deepwater Horizon v dubnu 2010, v důsledku které vyteklo do Mexického zálivu na pět milionů barelů ropy, vydaly americké úřady zprávu, podle níž se tři čtvrtiny uniklé suroviny rozložily v moři přirozenou cestou.

Z nových statistik ale vyplývá něco úplně jiného.

Ekologové informaci zpochybnili už tenkrát a poukazovali na to, že 80 procent těžkých ropných frakcí se ve velkých chuchvalcích vznáší v mořské hlubině a že katastrofa bude mít pro životní prostředí v oblasti dlouhodobé následky.

Za pravdu jim daly nejen první nálezy mrtvých mořských živočichů, nýbrž také sama americká administrativa, která původní čísla o ropě rozložené bakteriemi, které se živí uhlovodíky, následně notně korigovala.

Dva roky po explozi ropné plošiny se obavy ochránců životního prostředí potvrzují. Počet mrtvých velryb a delfínů stoupl v uplynulých dvou letech v oblasti Mexického zálivu šestnáctkrát a podmořská pozorování ukazují, že velké škody uniklá ropa napáchala také na korálech.

Jen na pobřeží Louisiany, státu, jenž byl katastrofou postižen asi ze všech nejvíc, bylo v letech 2010 a 2011 nalezeno 138, respektive 159 uhynulých mořských savců ve srovnání s pouhými dvaceti v předchozích letech. Za první tři měsíce tohoto roku bylo na pobřeží nalezeno 37 mrtvých kytovců.

Řada těch, kdo přežili, je tělesně velmi oslabena.

"Ze 32 živých delfínů podrobených testům vykázali všichni  podváhu, projevy anemie a plicních a jaterních nemocí, polovina z nich pak nízkou hladinu hormonů regulujících metabolismus a imunitní systém," stojí ve zprávě Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

Postiženi jsou koráli i zooplankton.

Lori Schwackeová, vedoucí týmu vědců, kteří se podíleli na výzkumu v louisianské zátoce Barataria, tvrdí, že jen málokterý ze zkoumaných mořských savců má šanci přežít.

Katastrofa postihla všechny mořské živočichy včetně želv.
Katastrofa postihla všechny mořské živočichy včetně želv. | Foto: Reuters

Další studie ukázala, že ropa kontaminovala značnou část zooplanktonu, stojícího na nejnižší příčce potravinového řetězce, a že narušena je také vegetace v pobřežních mokřadech Louisiany.

NOAA provedla společně s koncernem BP, který za katastrofu nese největší díl odpovědnosti, jiný výzkum, při němž se potvrdilo, že uniklá surovina napáchala velké škody na místní populaci hlubokomořských korálů.

Vědci z týmu okolo Charlese Fischera z Pensylvánské státní univerzity nalezli pouhých jedenáct kilometrů jihozápadně od havarovaného vrtu v hloubce 1500 metrů velké množství korálů pokrytých hnědou mazlavou hmotou z rozložených uhlovodíků.

Následný rozbor pomocí komplexní dvoudimenzionální plynové chromatografie prokázal, že pocházejí právě z vrtu Macondo, ze kterého čerpali ropu na plošině Deepwater Horizon zaměstnanci BP.

Výsledky svého výzkumu, při němž použil mimo jiné miniponorku Alvin, Fischerův tým publikoval v časopise Proceedings of the National Academy of Science.

Spojené státy se s BP stále nedohodly na celkové výši odškodnění. Koncern vyčlenil na odstranění následků katastrofy a platby fyzickým a právnickým osobám, které utrpěly škody, 37 miliard dolarů. Počátkem března se s největší skupinou žadatelů dohodl na částce 7,8 miliardy dolarů. 

 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy