V Mexickém zálivu hynou delfíni, úřady problém nevidí

Radim Klekner Radim Klekner
4. 4. 2012 10:15
Katastrofa na plošině Deepwater Horizon měla pro ekologii větší následky, než se čekalo

New Orleans - Čtyři měsíce po havárii na ropné plošině Deepwater Horizon v dubnu 2010, v důsledku které vyteklo do Mexického zálivu na pět milionů barelů ropy, vydaly americké úřady zprávu, podle níž se tři čtvrtiny uniklé suroviny rozložily v moři přirozenou cestou.

Z nových statistik ale vyplývá něco úplně jiného.

Ekologové informaci zpochybnili už tenkrát a poukazovali na to, že 80 procent těžkých ropných frakcí se ve velkých chuchvalcích vznáší v mořské hlubině a že katastrofa bude mít pro životní prostředí v oblasti dlouhodobé následky.

Za pravdu jim daly nejen první nálezy mrtvých mořských živočichů, nýbrž také sama americká administrativa, která původní čísla o ropě rozložené bakteriemi, které se živí uhlovodíky, následně notně korigovala.

Dva roky po explozi ropné plošiny se obavy ochránců životního prostředí potvrzují. Počet mrtvých velryb a delfínů stoupl v uplynulých dvou letech v oblasti Mexického zálivu šestnáctkrát a podmořská pozorování ukazují, že velké škody uniklá ropa napáchala také na korálech.

Jen na pobřeží Louisiany, státu, jenž byl katastrofou postižen asi ze všech nejvíc, bylo v letech 2010 a 2011 nalezeno 138, respektive 159 uhynulých mořských savců ve srovnání s pouhými dvaceti v předchozích letech. Za první tři měsíce tohoto roku bylo na pobřeží nalezeno 37 mrtvých kytovců.

Řada těch, kdo přežili, je tělesně velmi oslabena.

"Ze 32 živých delfínů podrobených testům vykázali všichni  podváhu, projevy anemie a plicních a jaterních nemocí, polovina z nich pak nízkou hladinu hormonů regulujících metabolismus a imunitní systém," stojí ve zprávě Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

Postiženi jsou koráli i zooplankton.

Lori Schwackeová, vedoucí týmu vědců, kteří se podíleli na výzkumu v louisianské zátoce Barataria, tvrdí, že jen málokterý ze zkoumaných mořských savců má šanci přežít.

Katastrofa postihla všechny mořské živočichy včetně želv.
Katastrofa postihla všechny mořské živočichy včetně želv. | Foto: Reuters

Další studie ukázala, že ropa kontaminovala značnou část zooplanktonu, stojícího na nejnižší příčce potravinového řetězce, a že narušena je také vegetace v pobřežních mokřadech Louisiany.

NOAA provedla společně s koncernem BP, který za katastrofu nese největší díl odpovědnosti, jiný výzkum, při němž se potvrdilo, že uniklá surovina napáchala velké škody na místní populaci hlubokomořských korálů.

Vědci z týmu okolo Charlese Fischera z Pensylvánské státní univerzity nalezli pouhých jedenáct kilometrů jihozápadně od havarovaného vrtu v hloubce 1500 metrů velké množství korálů pokrytých hnědou mazlavou hmotou z rozložených uhlovodíků.

Následný rozbor pomocí komplexní dvoudimenzionální plynové chromatografie prokázal, že pocházejí právě z vrtu Macondo, ze kterého čerpali ropu na plošině Deepwater Horizon zaměstnanci BP.

Výsledky svého výzkumu, při němž použil mimo jiné miniponorku Alvin, Fischerův tým publikoval v časopise Proceedings of the National Academy of Science.

Spojené státy se s BP stále nedohodly na celkové výši odškodnění. Koncern vyčlenil na odstranění následků katastrofy a platby fyzickým a právnickým osobám, které utrpěly škody, 37 miliard dolarů. Počátkem března se s největší skupinou žadatelů dohodl na částce 7,8 miliardy dolarů. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy