V městečku se rodí mnoho dvojčat. Kvůli vodě?

Hana Pecinová
21. 6. 2010 16:13
Od roku 1944 se v Rudniku narodilo už 56 párů dvojčat
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tereza Vlčková

Rudnik - Bulharské městečko Rudnik na jihovýchodě země nedá spát záhadologům. Lidé, kteří do obce dorazí, mohou mít pocit, že vidí dvojitě. V hornickém městečku, které má kolem pěti tisíc obyvatel, se totiž rodí záhadně moc dvojčat.

Neobvykle vysoký počet dvojčat v Rudniku zatím ještě nikdo vědecky neobjasnil, místní obyvatelé ale tvrdí, že to zřejmě bude mít něco společného s látkami v tamější vodě.

Agentura AFP uvádí jako příklad matku dvojčat Terezu Todorovou, která stejně jako její matka z dvojčat pochází. Dvojčata pak porodila i Terezina sestra a teta. Celkem jich je v rodině pět párů.

Ročně se narodí aspoň dva páry

Rodina Todorových ale není v obci žádnou výjimkou. Podle oficiálních statistik přišlo od roku 1944 v Rudniku na svět už 56 párů dvojčat. V minulém roce se narodilo 60 dětí, 4 z nich pak byly z dvojčat, což je asi 6,7 procenta. Celostátní průměr přitom činí jen 1,5 procenta.

Obec je dokonce tak hrdá na svou výjimečnost, že od roku 2005 pořádá každoročně na jaře festival, na kterém se sejdou všechny páry dvojčat, ať mladé či staré, které se v obci narodily.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

"Když jsem byla vdaná, moje teta, která měla dvojčata, mi řekla, abych neztrácela naději, pokud napoprvé dvojčata neporodím. Ale já jsem je chtěla tak moc, až to vyšlo," řekla agentuře devětadvacetiletá Milena Slavová, matka tříletých dvojčat, chlapečků Dimitara a Stoyana.

"Tady je to normální, my máme dvojčata jako mnoho ostatních… naše babička měla také dvojčata," prozradili devětapadesátiletí bratři-dvojčata, momentálně nezaměstnaní horníci Urmuz a Amide Mustafové. Bratři Mustafové jsou Romové, dvojčata se tak nerodí jen mezi Bulhary, ale i mezi Romy, kteří ve městečku žijí.

Dvojčata jsou počata přirozeně

Mít dvojčata ale není v Rudniku jen tak jednoduché, obec se totiž potýká s vysokou nezaměstnaností a mnoho lidí žije na hranici chudoby.

"Za dvojčata jsem dostala porodné ve výši 200 leva (asi 100 eur), nyní na ně a jejich staršího bratra dostávám už jen 140 leva měsíčně, což je málo. Můj manžel navíc pracuje jako stavební dělník a často nemá práci," postěžovala si matka osmnáctiměsíčních dvojčat.

Díky umělému oplodnění v poslední době roste počet narozených dvojčat roste po celém světě. V minulém roce přišlo v Bulharsku na svět přes 80 tisíc dětí, z nichž téměř 2,4 tisíce tvořila dvojčata.

Obyvatelé Rudniku ale podezření z toho, že jejich dvojčata pocházejí z umělého oplodnění, odmítají. Podle nich jsou v městečku, které leží 15 kilometrů jihozápadně od černomořského města Burgas, dvojčata počata vždy přirozeným způsobem.

Dědičnost nebo záhada?

"Kdokoli pije rudnické minerální vody, dýchá místní vzduch a zakopává o kameny v obci, bude mít určitě dvojčata," míní Dimka Katelieva, která každoroční jarní festival dvojčat pořádá.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle místních úřadů ale voda v Rudniku splňuje všechny normy. V obci ale dosud nebyl proveden žádný průzkum, který by její zvláštnost vědecky vysvětlil.

"Ve vodě a v půdě v regionu mohou být přítomny prvky, které stimulují ovulaci tak, že tělo ženy produkuje více vajíček," řekl agentuře AFP sofijský gynekolog a výzkumník, který si nepřál být jmenován.

Profesor národní genetické laboratoře v Sofii Ivo Kremenski s takovým tvrzením ale nesouhlasí. Podle něj je to jen věc dědičnosti. "Některé páry jsou možná vzdáleně příbuzné, protože migrace v těchto vesnicích byla omezená a genetický materiál se tak nijak nezměnil," míní.

 

Právě se děje

Další zprávy