V mešitě zabíjel sebevrah s bombou v turbanu

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 7. 2011 13:47
Exploze při bohoslužbě za zavražděného bratra prezidenta Karzáího zabila šest lidí
Afghánští policisté po útoku zatarasili příjezdové cesty k mešitě.
Afghánští policisté po útoku zatarasili příjezdové cesty k mešitě. | Foto: Reuters

Kandahár (Afghánistán) - Kandahárskou mešitou, v níž právě probíhala bohoslužba za zavražděného Ahmada Valího Karzáího, nevlastního bratra afghánského prezidenta, otřásla exploze.

Dosavadní informace hovoří o čtyřech mrtvých, včetně nejvyššího islámského duchovního jihoafghánské provincie Kandahár. Dalších patnáct lidí, včetně jednoho dítěte, exploze zranila.

Prezident Hamíd Karzáí v mešitě podle mluvčího prezidentského úřadu Vahída Omara nebyl, protože se vrátil do Kábulu hned po skončení středečního pohřbu. Byli tam ale další čtyři bratři Ahmada Valího Karzáího, kandahárský guvernér a zaměstnanci afghánského ministerstva obrany.

Všichni přítomní vládní představitelé a prezidentovy příbuzní vyvázli bez zranění.  

Podle svědků se muselo jednat o sebevražedný útok.

"Byl to bombový útok sebevraha. Stalo se to před koncem bohoslužby uvnitř mešity. Všude kolem nastal zmatek," cituje agentura AFP člena kandahárské provinční rady.

Ve stejném duchu se vyjádřil i mluvčí prezidentského úřadu Omar. Atentátník měl prý podle všeho výbušniny ukryty v turbanu.

Další z očitých svědků řekl BBC, že se před koncem obřadu do mešity někdo dobýval. Informace, že se jednalo o sebevražedný útok, ale zatím nebyla oficiálně potvrzena.

Afghánská televizní stanice sdělila, že o něco později se ozval ještě jeden výbuch mimo mešitu, nicméně v její těsné blízkosti.

Zavražděný duchovní byl hlavou rady ulamů, uznávaných vykladačů islámu, kteří řídili náboženský život provincie Kandahár.

NATO přišlo o spojence

Ahmad Valí Karzáí.
Ahmad Valí Karzáí. | Foto: Reuters

Bratr afghánského prezidenta Hamída Karzáího byl zastřelen v úterý jedním ze svých bodyguardů. K odpovědnosti za útok se následně přiznal Tálibán.

Padesátiletý Ahmad Valí Karzáí byl členem kandahárské provinční rady a patřil k nejmocnějším mužům v regionu. Přestože to byl velmi kontroverzní politik, který měl vazby na obchodníky s opiem, byl zároveň klíčovým spolupracovníkem Severoatlantické aliance v jižním Afghánistánu.

Kandahár je přitom tradiční baštou islámských radikálů a zavraždění Ahmada Valího Karzáího je už jejich druhou demonstrací síly v poslední době. Devětadvacátého června se skupině sebevražedných útočníků podařilo proniknout do hotelu Intercontinental na kopci nad Kábulem a zabít dvanáct lidí.

Podle analytiků může smrt prezidentova bratra vést ke zhoršení již tak nepříliš stabilní bezpečnostní situaci v jižním Afghánistánu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy