V manilském kasinu zemřelo po útoku 37 lidí, udusili se kouřem. Nešlo o terorismus, ale o loupež

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2017 17:15
Nejméně 37 lidí zemřelo při nočním útoku v kasinu ve filipínské metropoli Manile. Informovala o tom dnes místní média s odvoláním na úřady. Útočník podle policie spáchal sebevraždu. Většina z obětí se patrně udusila kouřem z požáru způsobeného pachatelem. Policie je přesvědčena, že nešlo o teroristický čin, a má podezření, že se jednalo o loupežné přepadení.
Bezpečnostní jednotky uzavřely okolí oblíbeného hotelového komplexu v Manile, hosté a návštěvníci byli evakuováni.
Bezpečnostní jednotky uzavřely okolí oblíbeného hotelového komplexu v Manile, hosté a návštěvníci byli evakuováni. | Foto: Reuters

Manila - Nejméně 37 lidí zemřelo a dalších 78 bylo zraněno při nočním útoku v kasinu ve filipínské metropoli Manile. Informovala o tom dnes místní média s odvoláním na úřady. Útočník podle policie spáchal sebevraždu. Většina z obětí se patrně udusila kouřem z požáru způsobeného pachatelem.

Incident, který byl nejprve označován jako možný teroristický útok, podle úřadů s terorismem nesouvisel. K činu se sice přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), podle šéfa filipínské policie Ronalda dela Rosy tak ale učinila v rámci snahy o sebepropagaci. Motivem mohla podle něho být snaha přijít v kasinu k penězům.

"Sám se upálil v hotelovém pokoji číslo 510," řekl policejní šéf na tiskové konferenci k osudu údajného lupiče. "Lehl si na postel, přikryl se silnou dekou a zjevně se polil benzínem," dodal dela Rosa.

"Vše naznačuje, že šlo o kriminální čin psychicky narušeného jedince… Ačkoli útočník vystřelil několik výstražných ran, zřejmě nechtěl nikoho zastřelit," uvedl mluvčí filipínského prezidenta Rodriga Duterteho, Ernesto Abella.

Střelec vtrhl v noci na dnešek do komplexu sestávajícího z hotelu a zábavního a nákupního centra a v místním kasinu začal střílet do vzduchu a polévat benzínem a zapalovat hrací stoly. Z budovy začal stoupat hustý dým, který byl podle lékařů zřejmě příčinou smrti většiny obětí.

Podle vedení hotelu mezi nejméně 36 mrtvými bylo 13 zaměstnanců komplexu a 22 hostů. Identifikace těl však stále probíhá.

Úřady uvedly, že nejméně 54 osob bylo zraněno, někteří vážně. Mnozí se nadýchali kouře a několik osob utrpělo zlomeniny, když propukl v komplexu chaos a lidé se snažili dostat ven. Útočník nicméně přímo do lidí nestřílel, uvedla policie.

České ministerstvo zahraničí ve čtvrtek večer SELČ ČTK sdělilo, že nepředpokládá, že by v areálu byli Češi.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy