V malajsijském parlamentu nastala doba chaosu

Pavel Vondra
30. 4. 2008 14:45
Politolog: Nadávky a hádky mohou demokracii prospět
Dewan Rakyat (čili Sněmovna lidu) je dolní sněmovnou dvoukomorového malajsijského parlamentu
Dewan Rakyat (čili Sněmovna lidu) je dolní sněmovnou dvoukomorového malajsijského parlamentu | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Malajsijská politická scéna zažívá nezvykle bouřlivé období.

Po historickém úspěchu opozice v březnových volbách, kdy vláda přišla o svou dvoutřetinovou většinu v zákonodárném sboru a ztratila kontrolu nad pěti státy federace, to dnes jiskřilo i na první schůzi nového parlamentu v Kuala Lumpuru.

Verbální potyčky mezi zástupci vládního bloku a opozice zcela paralyzovaly zasedání, takže během 90 minut vyhrazených na interpelace byly vzneseny místo deseti jen tři otázky. Došlo i na vzájemné urážky, na něž v Malajsii veřejnost rozhodně není zvyklá.

"Máme za sebou to nejrozhádanější zasedání za posledních třicet let," zhodnotil průběh prvního dne schůze nového parlamentu ministr informací a parlamentní veterán s 25 lety zkušeností Rais Yatim.

Slavnostní zahájení schůze nového parlamentu - premiér Abdullah Ahmad Badawi (vlevo) předává králi Mizanu Zainalovi Abidinovi zlatou knihu se zahajovacím projevem
Slavnostní zahájení schůze nového parlamentu - premiér Abdullah Ahmad Badawi (vlevo) předává králi Mizanu Zainalovi Abidinovi zlatou knihu se zahajovacím projevem | Foto: Reuters

Zároveň naznačil, že nechá přehodnotit rozhodnutí, které umožnilo vysílat parlamentní schůzi živě prostřednictvím státní televize. Někteří poslanci totiž podle něj "hráli pro ochozy".

Bigfoot vs. velká opice

Největší pozornost na sebe strhla výměna mezi Karpalem Singhem, vůdcem opoziční Strany demokratické akce (DAP), a poslancem vládní Národní fronty (Barisan Nasional - BN) Bungem Moktarem Radinem.

Ve chvíli, kdy se prvně jmenovaný ohrazoval proti tomu, že opozice dostala jen tři příležitosti interpelovat oproti sedmi pro mimovládní poslance BN, jej Bung Moktar Radin začal přerušovat.

"Doufám, že Velká noha (Bigfoot) přestane rušit jednání," vyjádřil se Singh na adresu svého urostlého oponenta. "Sedni si, Velká noho," dodal.

Místo toho však Moktar vyskočil a na svého rivala se obořil: "Jestli já jsem Velká noha, tak ty jsi Velká opice. Vstaň, jestli máš odvahu," zakřičel směrem k Singhovi, který je po autonehodě upoután na invalidní vozík.

"Nevytvářejme v parlamentu chaos," snažil se situaci uklidnit nový předseda dolní komory Pandikar Amin Mulia, který oba poslance napomenul. Sám si ale za způsob vedení schůze vysloužil od opozičních představitelů kritiku.

Přínos pro demokracii

I když se ale malajsijská veřejnost nad pro ni nezvyklými výjevy ve sněmovně pohoršuje, podle analytiků jsou příslibem politického oživení a posílení demokracie v zemi, kde je už padesát let u moci stále stejná strana.

"Takový rozruch a debata je pro zemi dobrá a může politiky přimět k větší odpovědnosti vůči voličům," řekl v rozhovoru pro agenturu AFP politolog Azmi Sharom.

Anwar Ibrahim (v tmavém obleku) byl přítomen slavnostnímu svolání nového parlamentu v galerii pro hosty
Anwar Ibrahim (v tmavém obleku) byl přítomen slavnostnímu svolání nového parlamentu v galerii pro hosty | Foto: Reuters

"Nyní by bylo záhodno, aby opoziční aliance dokázala sladit noty a utvořila stínový kabinet, který by působil jako kontrolní mechanismus a protiváha k vládě," dodal.

Opozice nyní ve 222členné dolní komoře parlamentu ovládá 82 křesel, vláda zbylých 140, přestože rozdíl v počtu odevzdaných hlasů, pro vládní koalici na straně jedné a tři opoziční strany na straně druhé, byl jen tři a půl procenta.

Někdejší vicepremiér Anwar Ibrahim, šéf strany Keadilan (nejsilnější složky tříčlenné opoziční aliance Pakatan Rakyat) ale nedávno naznačil, že řada poslanců provládního bloku je připravena přeběhnout a pomoci se svržením kabinetu. Počítá prý s tím, že nejpozději do tří let stane v čele nové vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy