V Malajsii znovu zadrželi expremiéra obviněného ze zpronevěry

ČTK ČTK
19. 9. 2018 21:20
Malajsijské úřady ve středu znovu zadržely někdejšího premiéra Najiba Razaka, který je obviněn z korupce a vytunelování státního investičního fondu 1MDB. Místní protikorupční úřad oznámil, že expremiér bude čelit dalším obviněním ze zneužití státní moci, napsala agentura AP. Všechna obvinění vůči exšéfovi vlády se týkají fondu 1MDB (1Malaysia Development Berhad). Razak podle vyšetřovatelů využil svého postavení k tomu, aby se obohatil o 42 milionů ringgitů (233 milionů Kč). Ty byly převedeny na jeho účet z SRC International, dřívější dceřiné firmy 1MDB. Expremiér veškerá obvinění popírá. Dosud vyšetřován na svobodě, jemu i jeho manželce však soud zabavil pasy, aby nemohli opustit zemi.
Najib Razak.
Najib Razak. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy