V Malajsii u plantáže na palmový olej našli tři mrtvé slonice, někdo je otrávil

ČTK ČTK
7. 6. 2019 11:26
Tři mrtvé slonice byly nalezeny poblíž plantáže pro produkci palmového oleje v Malajsii. Pitva odhalila, že zvířata byla otrávena. Informovala o tom agentura AFP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Mrtvoly slonic našli příslušníci místní policie ve státě Johor na jihu Malajsie a v úterý na nález upozornili představitele pro ochranu životního prostředí. Podle úřadů byli mrtví chobotnatci pravděpodobně součástí stáda 30 slonů z nedaleké přírodní rezervace.

"U těchto tří slonic ve věku mezi 18 a 22 lety jsme provedli pitvu, která odhalila, že byly otráveny," řekl generální ředitel úřadu pro volně žijící druhy a národní parky Abdul Kadir bin Abu Hashim. "Případ mě šokoval, je to velmi smutné. Pokud bude tento trend pokračovat, budou všichni naši divoce žijící sloni vyhubeni," dodal. Zdůraznil také, že viníci budou dopadeni.

Elektrické ploty, které drží slony stranou od úrody vesničanů, nefungovaly, takže se zvířata dostala na plantáže, uvedl dále Abdul Kadir.

Vzorky z jater a ledvin slonů se nyní zkoumají při detailnější pitvě, aby se určilo, jaký typ jedu byl k zabití slonic použit, prohlásil ministr přírodních zdrojů Xavier Jayakumar Arulanandam.

Malajsie je v posledních letech svědkem opakovaných případů zabíjení slonů, do jejichž přirozeného životního prostředí stále více zasahuje budování osad a zemědělských plantáží.

V loňském roce bylo na plantážích pro produkci palmového oleje ve východomalajsijském státě Sabah nalezeno šest slonů trpasličích, kteří byli rovněž otráveni.

Ochránci životního prostředí odhadují, že v Malajsii žije ve volné přírodě již jen asi 1500 slonů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 57 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy