V Malajsii soudí ženy viněné z vraždy Kimova bratra. Spolupracovaly s agenty KLDR, míní soudce

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2018 8:14
Indonésanka a Vietnamka byly zadrženy krátce po činu. Soud rozhodl, že si vyslechne jejich obhajobu.
Indonésanka Siti Aisyahová a Vietnamka Doan Thi Huong.
Indonésanka Siti Aisyahová a Vietnamka Doan Thi Huong. | Foto: ČTK

Kuala Lumpur - Soud v Malajsii rozhodl, že si vyslechne obhajobu dvou žen, které čelí obvinění z vraždy bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Kim Čong-nam loni zemřel krátce poté, co mu ženy v prostorách letištního terminálu v Kuala Lumpuru vstříkly do obličeje nervový plyn VX. V případě odsouzení jim hrozí až trest smrti. Ženy před soudem uvedly, že budou pod přísahou svědčit na svou obhajobu. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Indonésanka Siti Aisyahová a Vietnamka Doan Thi Huong byly zadrženy krátce po činu. Obě jsou jedinými podezřelými, kteří skončili ve vazbě, byť se podle obžaloby spikly se čtyřmi Severokorejci, kteří v den vraždy odletěli ze země a dosud nebyli dopadeni.

Soud měl ve čtvrtek rozhodnout, zda ženy obvinění zprostí, anebo zda si vyslechne jejich obhajobu. Soudce Azmi Ariffin uvedl, že z důkazů obžaloby je patrné "dobře naplánované spiknutí" mezi oběma ženami a čtyřmi Severokorejci podezřelými z plánovaní vraždy. Fáze obhajoby může trvat měsíce, uvedla agentura AP. Jak soudce dodal, nemůže "vyloučit, že šlo o politickou úkladnou vraždu", nicméně konkrétní důkazy pro to neexistují.

Indonéského velvyslance v Malajsii rozhodnutí soudu o pokračování procesu šokovalo. Jak ale velvyslanec Rusdi Kirana uvedl, jeho vláda bude soudní rozhodnutí respektovat.

Obžalované se od svého zadržení hájí tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že jde o neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru. Podle obhajoby neměla ani jedna z žen k vraždě Kim Čong-nama žádný motiv a staly se jen pěšáky zataženými do politicky motivované vraždy zosnované Severní Koreou.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy