Maďarský suverén Viktor Orbán. Jeho Fidesz získá těsnou ústavní většinu, ukazují předběžné výsledky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2018 23:44
Orbánovu stranu Fidesz po sečtení většiny hlasů volilo téměř 50 procent Maďarů.
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Reuters

Budapešť - Maďaři rozhodli o novém složení parlamentu. Po sečtení zhruba 75 procent hlasů suverénně vede strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, která by měla těsně dosáhnout na ústavní většinu.

Fidesz volilo necelých 50 procent voličů. Na druhém místě je s velkým odstupem krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) s 19,9 procenta a na třetím místě Maďarská socialistická strana (MSZP) s necelými 12 procenty, uvedla maďarská tisková agentura MTI. Do parlamentu se dostaly také liberální ekologická strana s názvem Je možná jiná politika (LMP) s 6,5 procenta a Demokratická koalice (DK) s 5,4 procenta hlasů.

Maďaři nyní čekají, jestli Fidesz skutečně obhájí ústavní většinu. Předběžné výsledky straně přisuzují 134 křesel, ústavní většina je ve maďarském parlamentu stanovena na 133 poslaneckých hlasech. Viktor Orbán je premiér Maďarska od roku 2010, předtím stejný post vykonával mezi lety 1998 a 2002.

Volební komise v průběhu neděle hlásila vysokou účast, z čehož někteří analytici usuzovali větší zisk opozice. Půlhodinu před koncem voleb odevzdalo svůj hlas téměř 70 procent Maďarů.

Orbán po zveřejnění průběžných výsledků poděkoval voličům a řekl, že silné vítězství mu dávají šanci bránit Maďarsko. "Je před námi velký boj. Získali jsme rozhodující vítězství. Vysoká volební účast nechává stranou veškeré pochybnosti," řekl v centru Budapešti před svými příznivci.

K tomu, že Fidesz ústavní většinu získá, byl skeptický předseda poslaneckého klubu Fideszu Gergely Gulyás. Před zveřejněním předběžných výsledků stanici ATV řekl, že je "nepravděpodobné", že jeho strana získá dvoutřetinovou většinu v parlamentu.

"Teoreticky je možné všechno, data ještě neznáme," řekl Gulyás s tím, že k získání ústavní většiny je nutný náskok před druhou stranou nejméně 20 procentních bodů. Dodal, že další podmínka je neztratit ve 106 jednomandátových obvodech více než deset mandátů. "To považuji za nepravděpodobné. Myslím, že to není reálné," prohlásil.

Hlavním tématem předvolební kampaně byla migrace. Premiér Orbán se pasoval do role zachránce maďarské křesťanské kultury před muslimskou migrací do Evropy. V rozhovoru, který v den voleb zveřejnil portál Origo, premiér uvedl:  "Poté, co dalo jasně najevo, že je proti migraci Bavorsko, Itálie, Česko a Rakousko, je nyní řada na Maďarsku."

Ještě při odchodu z volební místnosti řekl Orbán novinářům, že Fidesz je "jediná bezpečná volba". Hodně Maďarů, kteří mají strach z uprchlíků, proto volilo Fidesz.

Naproti tomu opozice se snažila burcovat a vyzývala své krajany, aby šli volit. A zdá se, že ji Maďaři vyslyšeli a zamířili k urnám v hojném počtu. "Je jisté, že z nízké účasti by profitoval jedině Fidesz," řekl analytik Gábor Györi z institutu Policy Solutions. "Opoziční politici mají pravdu, když se radují z vysoké volební účasti, ale to neznamená, že je rozhodnuto," poznamenal zároveň.

"Země imigrantů"

Orbán po vítězstvích v letech 2010 a 2014 využil převahy Fideszu k tomu, aby ovládl soudnictví a média. Do klíčových pozic ve státní správě i byznysu zároveň dosadil sobě loajální lidi. Kvůli narušování zásad demokracie ho kritizují nejen jeho odpůrci na domácí scéně, ale i Evropská unie a další mezinárodní organizace.

Orbán maďarskou opozici obviňuje z toho, že ve spolupráci s OSN, Evropskou unií a americkým filantropem maďarského původu Georgem Sorosem plánuje udělat z Maďarska "zemi imigrantů" a ohrozit tak jeho bezpečnost a křesťanskou identitu.

Opozice namítala, že premiérův postoj vůči imigrantům je xenofobní. Připomínala také četné korupční skandály členů jeho rodiny i blízkých spolupracovníků, před kterou Orbán zavírá oči.

Šéf nejsilnější opoziční strany Jobbik Gábor Vona upozornil, že nejde o migranty přicházející do Maďarska, ale o vysoký počet Maďarů, kteří odcházejí do západní Evropy s vidinou vyšších výdělků a lepší perspektivy. A tak zatímco krajně pravicový Jobbik svou rétoriku zmírnil, Fidesz ji naopak přitvrdil.

Video: Bývalý maďarský ministr zahraničí Jeszenský je vůči Orbánovi kritický

Kampaň před nedělními maďarskými parlamentními volbami ovládlo strašení migrací, islámem a Bruselem. To jsou hlavní témata premiéra Viktora Orbána. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy