V Maďarsku se v referendu hlasuje o kvótách pro migranty. Není jisté, zda k němu přijde dost lidí

ČTK ČTK
2. 10. 2016 13:50
Podle průzkumů většina Maďarů, stejně jako vláda premiéra Viktora Orbána, kvóty odmítá. V prvních pěti hodinách podle úřadů odhlasovalo 1,3 milionu z přibližně 8,3 milionu oprávněných voličů, účast dosáhla tedy 16,37 procenta.
Maďaři hlasují o kvótách.
Maďaři hlasují o kvótách. | Foto: Shutterstock

Budapešť - V Maďarsku se od rána hlasuje v referendu o kvótách na rozdělování migrantů mezi členské země Evropské unie. Podle průzkumů většina Maďarů, stejně jako vláda premiéra Viktora Orbána, kvóty odmítá.

Není však jisté, zda přijde hlasovat alespoň polovina voličů, což je podmínka pro to, aby referendum bylo platné. S "náležitým výsledkem" hodlá Orbán příští týden začít vyjednávat s Bruselem.

Hlasování začalo v šest ráno a potrvá do sedmé hodiny večerní. První předběžné výsledky se očekávají o hodinu později. V prvních pěti hodinách podle úřadů odhlasovalo 1,3 milionu z přibližně 8,3 milionu oprávněných voličů, účast dosáhla tedy 16,37 procenta. V Budapešti je účast nižší, než na venkově.

Očekává se, že drtivá většina většina Maďarů kvóty odmítne, což Orbána doma posílí a povzbudí v půtkách s Bruselem, poznamenala agentura Reuters.

Sám Orbán, který hlasoval v Budapešti, novinářům řekl, že by příští týden - vyzbrojen vyzněním referenda - chtěl jet do Bruselu a začít jednat. "S pomocí výsledku referenda - pokud to bude náležitý výsledek - zkusím dosáhnout toho, abychom v Maďarsku nemuseli přijímat lidi, s nimiž nechceme žít," řekl.

"Hlasovala jsem (proti kvótám), protože i v naší zemi máme hodně chudých lidí a pokud by další chudí přišli, tak budeme ještě chudší a budeme muset víc pracovat," řekla Reuters Erzsébet Virágová u budapešťského nádraží, které loni v létě bylo plné uprchlíků, čekajících na vlaky do Vídně.

Maďarská vláda je v Bruselu a v některých dalších západních metropolí ostře kritizovaná za tvrdou protiimigrační politiku. Orbán ale tvrdí, že Maďarsko uzavřením hranic před ilegální migrací jen plní své povinnosti a chrání vnější hranice Evropské unie.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy