Ulice v Luhansku na východě Ukrajiny obklíčili ozbrojenci, zřejmě kvůli politické při

ČTK ČTK
21. 11. 2017 16:26
Ulice v centru Luhanska na východě Ukrajiny zaplnili ozbrojenci. Důvodem je zřejmě rozepře mezi vůdci samozvané Luhanské lidové republiky a sesazeným tamním ministrem vnitra Igorem Kornetem. Ten se svým odvoláním nesouhlasí a zabarikádoval se v sídle ministerstva.
Šéf samozvané Luhanské lidové republiky Igor Plotnickij.
Šéf samozvané Luhanské lidové republiky Igor Plotnickij. | Foto: Reuters

Kyjev - Neznámí ozbrojenci v úterý obklíčili centrum Luhanska.  

Na uniformách nemají žádné identifikační znaky. Média se domýšlejí, že se situace týká sporu o sesazení tamního ministra vnitra Igora Korneta, který odvolání odmítá.

"Mohu s jistotou říci, že pokusy některých osob zůstat u moci destabilizací situace jsou marné a ve velmi blízké budoucnosti budou neutralizovány," uvedl v prohlášení šéf samozvané Luhanské lidové republiky Igor Plotnickij.

Luhansk je jednou z oblastí proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny.

Plotnickij nevidí žádný důvod k panice. Podle něj má vedení "lidové republiky" situaci pod kontrolou a zakrátko ji vyřeší.

"Mám důkazy," tvrdí Kornet

Plotnickij v úterý odvolal místního ministra vnitra Igora Korneta kvůli trestnímu stíhání za přehmaty jeho podřízených policistů.

Kornet své sesazení odmítá. Zabarikádoval se v sídle ministerstva a považuje se nadále za policejního šéfa. Napsal to list Ukrajinska pravda na svém webu.

Tvrdí rovněž, že jeho ozbrojenci v noci zasáhli proti skupině diverzantů a průzkumníků. Skupina se podle něho snažila proniknout na území "lidové republiky", aby zde páchala teroristické a diverzní útoky.

"Většina diverzantů byla zajata, ale slabší síly unikly trestu. Pátrání a zatýkání pokračuje," řekl Kornet, podle kterého úřady plně kontrolují situaci a policisté plní své povinnosti.

Obvinění, že by se pracovníci jeho ministerstva dopouštěli nezákonností, označil za nedůvěryhodné. Prý má důkazy, že se vysoce postavení hodnostáři separatistů dopouštěli trestné činnosti, a ředitelka místní televize je podle něj ve službách ukrajinských tajných služeb.

Obvinil také šéfku Plotnického úřadu a náčelníka vládní ochranky, že loni v září zinscenovali "státní převrat", při kterém byl zabit bývalý premiér a odsouzen zástupce policejního náčelníka. Stalo se tak za přispění generální prokuratury, která případ vykonstruovala. Všechny důkazy prý předal Plotnickému, který nařídil zahájit trestní stíhání a pozatýkat všechny aktéry.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy