Zemřel prezident Zambie Sata, volby budou do tří měsíců

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2014 14:07
Není známo, s jakou nemocí se prezident léčil. Od června se téměř neobjevoval na veřejnosti.
Michael Sata na snímku z ledna 2012. Prezident Zambie zemřel v úterý 28. října v nemocnici v Londýně.
Michael Sata na snímku z ledna 2012. Prezident Zambie zemřel v úterý 28. října v nemocnici v Londýně. | Foto: Reuters

Lusaka - V londýnské nemocnici zemřel ve věku 77 let zambijský prezident Michael Sata. S odvoláním na jihoafrická média o tom informovala agentura Reuters.

Není známo, s jakou nemocí se prezident léčil. Sata se na veřejnosti téměř neobjevoval od června.

Úřad bude dočasně vykonávat viceprezident Guy Scott, volby by se měly konat do 90 dnů.

Zda se ale bude moci o funkci ucházet i běloch Scott, není podle serveru BBC jasné, protože není třetí generací Zambijců.

Obavy se objevily v červnu

Podle médií Sata zemřel v úterý večer v londýnské nemocnici krále Edwarda VII. V doprovodu rodiny se na léčbu do zahraničí vydal 19. října, k vývoji jeho zdravotního stavu ale nebyly poskytovány žádné informace.

Foto: Aktuálně.cz

Obavy o Satovo zdraví zesílily v červnu, kdy se bez vysvětlení stáhl do ústraní. Údajně se pak léčil v Izraeli.

Sata měl v září pronést řeč ve Valném shromáždění OSN. Projev byl ale zrušen, prý kvůli onemocnění, které ho postihlo v newyorském hotelu. Jen několik dní předtím se přitom objevil v zambijském parlamentu a vtipkoval, že není mrtvý.

Od návratu z New Yorku už se na veřejnosti neobjevil, na oslavách 50. výročí nezávislosti Zambie na Británii minulý týden ho zastupoval úřadující prezident Edgar Lungu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy