V Londýně u parlamentu útočil Brit súdánského původu. Policie ho teď vyslýchá

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2018 13:41
Scotland Yard tvrdí, že bezpečnostním složkám muž nebyl znám a že při vyšetřování nespolupracuje.
Kamera natočila náraz auta do bariéry před britským parlamentem | Video: Reuters

LondýnBritská policie potvrdila informace o totožnosti muže, který v úterý najel autem do lidí u britského parlamentu v Londýně. Jde o 29letého Brita súdánského původu z Birminghamu Saliha Khatera.

Policie ho zatkla, když u Sněmovny lordů vjel do cyklistů a chodců a tři lidi zranil. Pak najel do bezpečnostních zátarasů. Důvodem zatčení bylo podezření ze spáchání teroristického činu; ve středu k tomu policie přidala také zadržení za pokus o vraždu.

"Jsme spokojeni, že známe totožnost zadrženého. Vyšetřovatelé se nyní zaměří na zjištění, jaký byl motiv toho incidentu," uvedla policie.

Policie zatím uváděla jenom mužův věk a to, že je cizího původu. Na sociálních médiích je Khaterova fotografie.

Scotland Yard tvrdí, že tajné službě muž nebyl znám a že při vyšetřování po zatčení nespolupracoval. Podle médií ho ale znala policie v Birminghamu. Podle středečního policejního prohlášení byly prohledány dvě adresy v Birminghamu a jedna v Nottinghamu, policisté dále prohledávají třetí místo v Birminghamu.

Automobil byl do Londýna přivezen v pondělí a v noci už byl spatřen v centru. Policie se domnívá, že s ním muž jezdil v noci po městě. Ráno s ním řidič kroužil Westminsterem zhruba 90 minut až do incidentu, který se stal po půl osmé místního času (po půl deváté SELČ). Čin se vyšetřuje vzhledem ke zjevnému úmyslu a také kvůli zvolenému místu jako teroristický.

Média spekulují, že Khater mohl být jenom na "obhlídce" místa budoucího útoku. Ke Sněmovně lordů ho možná zatlačila sanitka, která jela za ním. Podle policie byl automobil zaregistrován v Nottinghamu, kde bydlí šest Súdánců. Policie tuto adresu prohledala. Khater bydlel ale nad internetovou kavárnou v Birminghamu.

Podle serveru The Telegraph o sobě muž tvrdí, že byl manažerem obchodu a v súdánském Chartúmu studoval techniku. Do Británie podle tohoto zdroje přijel před pěti lety.

V Británii studoval do letošního května účetnictví, ale studium nedokončil. Podle některých médií mu před měsícem zemřel otec a bratr.

Tisk také spekuluje o tom, že se policie snaží zjistit možné napojení Khatera na Khalila Masooda, který bydlel v Birminghamu nedaleko Khaterovy adresy. Masood loni v březnu spáchal útok s pěti oběťmi právě ve Westminsteru a policie ho zastřelila.

Šéfka metropolitní policie Cressida Dicková řekla stanici BBC, že se bude zřejmě uvažovat o vyhlášení oblasti Westminsteru za pěší zónu. "O této otázce budou bezpochyby diskutovat poslanci, místní úřady, starosta i bezpečnostní složky," řekla.

V Británii bylo loni spácháno několik atentátů a ke čtyřem z nich se přihlásila radikální organizace Islámský stát. Dohromady při útocích přišlo o život 36 lidí a 200 lidí bylo zraněno.

 

Právě se děje

Další zprávy