V Londýně osvobodili tři ženy, desítky let otročily

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 21. 11. 2013 21:40
Údajné trýznitele - 67letého muže a stejně starou ženu - policie zatkla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Britská policie osvobodila trojici žen, které zřejmě byly roky vězněny jako otrokyně.

Vše se odehrálo už před několika týdny, ale zpráva se na veřejnost dostala teprve poté, co byli ve čtvrtek ráno zadrženi 67letý muž a stejně stará žena, napsal server The Daily Telegraph. Podle něj nešlo o britské občany.

Na případ policisty už v říjnu upozornila nezisková organizace Freedom Charity.

Její představitelé strážce zákona kontaktovali s tím, že se na jejich tísňovou linku dovolala žena, která tvrdila, že je přes třicet let vězněna.

Podnětem k telefonátu byl podle BBC dokument o nucených manželstvích, kde zaznělo i jméno neziskovky Freedom Charity.

Celý život v zajetí

Policisté vše prověřili a v domě ve čtvrti Lambeth na jihu Londýna našli devětašedesátiletou Malajsijku, sedmapadesátiletou Irku a třicetiletou Britku.

Policii na vše upozornila nezisková organizace Freedom Charity (ilustrační foto).
Policii na vše upozornila nezisková organizace Freedom Charity (ilustrační foto). | Foto: Wikimedia Commons/Danesman

Ta údajně v domě strávila celý svůj dosavadní život. Ostrovní média dokonce spekulují, že se v něm mohla narodit. Scotland Yard to nijak nekomentoval.

"Spustili jsme rozsáhlé vyšetřování, abychom odhalili okolnosti těchto velmi závažných obvinění," prohlásil detektiv Metropolitní policie Kevin Hyland.

"Všechny tři vězněné byly zadržovány nejméně 30 let," dodal. "Viděli jsme případy, kdy byli lidé drženi až deset let, ale nikdy jsme neviděli nic v takovém rozsahu." Podle něj byly všechny tři ženy drženy jako domácí otrokyně nejméně tři desetiletí, po celou dobu ale měly "omezenou svobodu".

Podle policie mezi nimi nebyl žádný příbuzenský vztah a nic nenasvědčuje tomu, že by byly sexuálně zneužívány.

Sousedi zřejmě nic netušili

Vyšetřovatelé na čtvrteční tiskové konferenci oznámili, že trojice je velmi traumatizována. "Získávání informací proto bylo velmi pozvolné," vysvětlil jeden z nich odstup mezi záchrannou operací a zadržením podezřelých.

Ženy nyní pobývají na bezpečném místě.

"Daří se jim dobře, zvážíme-li, čím vším si prošly," řekla novinářům Aneeta Premová z Freedom Charity. "Lidé, kteří je zadržovali, je děsili. Nemohu uvěřit, že se lidská bytost může takto chovat." Podle Premové nejmladší z žen byla držena "od útlého věku".

Ariel Castro.
Ariel Castro. | Foto: Reuters

"Několik let se snažily dostat pryč. Lidé budou šokováni, že se toto může stát v Británii a v hlavním městě, jako je Londýn," dodala s tím, že ani sousedé zatčeného páru si ničeho nevšimli. Dům, v němž byly novodobé otrokyně vězněny, podle ní "ničím nevybočoval". Sousedi tak zřejmě neměli nejmenší tušení, co se za jeho zdmi děje.

Stanici Sky News Premová upřesnila, že se na její organizaci obrátila sedmapadesátiletá Irka. "Začali jsme s nimi mluvit, co nejvíc do hloubky to šlo. Muselo se to připravit, když nám měli zavolat, a muselo se to udělat naprosto tajně, neboť se cítily v obrovském nebezpečí," popsala Premová navazování kontaktu s drženými ženami, které podle ní byly "absolutně vystrašené".

"Potrvá to hodně dlouho, než se budou moct vrátit do normálního života," soudí zakladatelka Freedom Charity.

Podobnost s Castrem?

Případ nápadně připomíná kauzu z amerického Clevelandu.

Tam letos v květnu vyšlo najevo, že bývalý řidič školního autobusu Ariel Castro přes deset let ve svém domě zadržoval, znásilňoval a trýznil tři ženy.

Za to mu soud vyměřil doživotí a 1000 let navrch. Muž se začátkem září oběsil v cele.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy