Ohnivé peklo v Londýně: Požár uvěznil lidi ve výškovém domě, zemřelo nejméně 12 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2017 20:53
Obří požár výškové budovy v Londýně má zatím dvanáct obětí. Podle policistů ale bilance ještě poroste. Londýnská záchranka uvedla, že do několika nemocnic rozvezla sedm desítek lidí, z nichž 18 je v kritickém stavu. Velká část svědků vypověděla, že se v okamžiku rozšíření ohně nespustily požární hlásiče. Jediné, co se ozvalo, byly kouřové alarmy v domácnostech. Někteří obyvatelé domu řekli, že bezpečnostní opatření v budově pro případ požáru byla katastrofální. Skupina obyvatel domu na rizika spojená s požárem opakovaně upozorňovala.
Výškový dům v Londýně se 120 byty pohltily plameny | Video: Reuters

Londýn - Výškový bytový dům v londýnské čtvrti White City v noci zachvátil rozsáhlý požár, který stále není pod kontrolou. Záchranáři do boje s plameny povolali 200 hasičů a 40 hasičských vozů.

"Je to velmi rozsáhlý a velmi silný požár, předpokládám, že londýnský hasičský sbor bude v terénu bojovat s tímto požárem nejméně dalších 24 hodin," řekla tisku zástupkyně londýnských hasičů Dany Cottonová, která se podle vlastních slov za 29 let své kariéry u hasičů s požárem takového rozsahu nesetkala.

Potvrdila také, že hasiči stále zasahují uvnitř budovy. Podařilo se jim prohledat už skoro celý dům a doposud vyprostili 65 živých lidí. Vzhledem k rozsahu požáru podle ní může trvat ještě několik dní, než budou známy všechny oběti.

Policisté nově uvedli, že požár má dvanáct obětí. Další lidé se stále pohřešují a úřady očekávají, že počet mrtvých ještě stoupne.

"Bohužel nepředpokládám, že by byli uvnitř ještě nějací živí lidé," řekl v podvečer novinářům Stuart Cundy z londýnské policie, podle něhož budou ve stále hořícím domě nalezeni spíše lidé, které oheň zahubil. Počet pohřešovaných se nyní nedá přesně stanovit, dodal Cundy. Příčina požáru domu, ve kterém žije přes 200 lidí, zatím známa není. 

Oheň dosud hoří na špatně přístupných místech a hasiči předpokládají, že jejich zásah potrvá nejméně do čtvrtečního rána. Expert kontrolující stabilitu vyhořelé budovy konstatoval, že její zhroucení nehrozí.

Všude byl slyšet křik. Svědci popisují ohnivé inferno v Londýně. | Video: Reuters

Zpravodaj televize Sky News uvedl, že požár zasáhl celou budovu. "Všechna okna v domě jsou rozbitá. Štiplavý zápach je šílený," popsal situaci na místě.

Že požár zasáhl celou stavbu, je patrné i z fotografií z místa, z oken ve všech patrech šlehají plameny. "Hoří od druhého až po nejvyšší patro," uvedli hasiči na Twitteru. Budova má celkem 24 podlaží. 

Londýnská záchranka oznámila, že v několika nemocnicích je celkem 68 zraněných lidí, z nichž 18 je v kritickém stavu.

Lidé vysílali SOS z oken

Britský deník The Guardian citoval očitou svědkyni, podle níž se někdo pokusil zachránit život skokem z okna v jednom z nejvyšších poschodí. "Volal o pomoc, vysílal světlem signál SOS z okna. Když pomoc nepřicházela, vyhodil z okna matraci a skočil. Jeho tělo už bylo v tu chvíli v plamenech," popsala svědkyně.

Reportér zpravodajství Channel Four uvedl, že jedna ze svědkyň viděla matku, jak se pokusila zachránit své dítě před uhořením tím, že ho vyhodila z okna. 

Hasiči v bezprostředním okolí budovy rozprostřeli speciální pěnové matrace, které měly dopad těl zmírnit.

Deník Daily Mail na svém webu napsal, že lidé z oken volali o pomoc a že někteří obyvatelé se snažili z bytů dostat s pomocí improvizovaných lan spletených z prostěradel. Obyvatelé domu se k sobě v nočních hodinách pokoušeli přivolat záchranáře tím, že svítili z oken pomocí mobilních telefonů. 

Požár byl v noci podle médií viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů.

Požární hlásiče nebyly slyšet

Velká část svědků, kteří hovoří pro deník The Guardian, uvádí, že se v okamžiku rozšíření ohně nespustily požární hlásiče. Jediné, co se ozvalo, byly kouřové alarmy v domácnostech. Lidé se o nutnosti evakuace dozvídali tak, že prchající sousedé klepali na jejich dveře. 

Bezprostředně po vypuknutí požáru propukl zmatek, lidé bydlící v domě dostávali rozporuplné informace, co si mají počít. "Přišel jsem k domu ve tři čtvrtě na dvě v noci, budova byla v plamenech. Volal jsem bratrovi, který v domě bydlí, aby okamžitě utekli ven. Odpověděl mi, že mají přikázáno v budově zůstat," popsal Guardianu situaci Siar Naqshabandi.

Lidé byli podle dalšího ze svědků informováni, že mají pod dveře umístit ručníky a vyčkat, až pro ně přijdou záchranáři.

Na zajištění budovy před požárem si lidé opakovaně stěžovali

Někteří obyvatelé domu uvedli, že bezpečnostní opatření v budově pro případ požáru byla katastrofální. Skupina obyvatel domu na rizika spojená s požárem opakovaně upozorňovala.

Velkému neštěstí se údajně podařilo zabránit naposledy před čtyřmi lety. Místní radnice, které dům patří, údajně na obavy nereagovala. V domě se nachází především sociální byty pro ekonomicky slabší obyvatele Londýna. 

Řada lidí pátrá po svých blízkých. Rodiny sice v chvatu opouštěly dům ve stejnou chvíli, řada z nich však nyní nemá o sobě vzájemně informace. 

"Je to velmi rozsáhlý a velmi vážný incident," uvedli hasiči s tím, že na místo povolali velký počet záchranářů. Evakuace je komplikovaná, hasiči pracují v mimořádně obtížných podmínkách a musí nosit dýchací přístroje. Hořet začalo zhruba hodinu po půlnoci místního času, hasiči se dostali na místo za šest minut po nahlášení požáru.

Dům se jmenuje Grenfell Tower, je v něm 120 bytů a byl postaven v 70. letech minulého století. V loňském roce prošel dům rozsáhlou rekonstrukcí za deset milionů liber. 

Kvůli tragickému požáru se ve středu neočekává podpis dohody o podpoře britské menšinové vládě. Zdroje ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která vyjednává s Konzervativní stranou premiérky Theresy Mayové, BBC sdělily, že oznámení dohody by bylo "nevhodné".

Mayová je podle prohlášení jejího úřadu "hluboce zarmoucena tragickou ztrátou životů" při požáru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pondělní ráno bylo v Česku mrazivé, místy i pod minus 20 stupňů

Teploty v Česku v pondělí nad ránem klesly místy pod minus 20 stupňů Celsia, především na severovýchodě země. Největší mráz byl kolem 05:30 v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, kde meteorologové naměřili minus 26,2 stupně. Vyplývá to z průběžných údajů zveřejněných na facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na některých místech teploty ještě klesají, definitivní údaje o ranních minimech proto budou známy až dopoledne.

Teploty klesaly hluboko pod bod mrazu hlavně v místech, kde se v noci na delší dobu vyjasnilo. Kromě Orlického Záhoří bylo dnes nad ránem velmi chladno také v Hošťálkové na Vsetínsku. Teplota tam klesla na minus 24,3 stupně Celsia. O půl stupně tepleji bylo v Rýmařově na Bruntálsku. Pod minus 22 stupňů se teplota dostala například v Opavě.

Po mrazivém víkendu se v Česku na začátku nového týdne oteplí. Už dnes se teploty dostanou nad nulu na jihozápadě Čech. Od středy pak bude nad nulou i na horách a v nížinách může být uprostřed týdne místy i kolem pěti stupňů nad nulou. Ke konci týdne se sice na horách opět ochladí, v nížinách ale zůstanou nejvyšší denní teploty kolem dvou stupňů, uvádí ČHMÚ.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biden se chystá zrušit Trumpovo povolení pro ropovod Keystone, informuje americká televize

Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone XL za devět miliard dolarů (asi 195 miliard Kč) hned v první den v nejvyšší funkci. Uvedla to kanadská televize CBC News s odvoláním na své zdroje. Biden bude uveden do Bílého domu ve středu 20. ledna.

Bidenův tým hned neodpověděl na žádost o vyjádření. Nevyjádřila se ani společnost provozující ropovod, TC Energy. Mluvčí kanadského ministerstva přírodních zdrojů předal dotaz kanadské velvyslankyni ve Washingtonu, kterou se dosud nepodařilo zastihnout, uvedla agentura Reuters.

Ropovod má být dlouhý 1900 kilometrů a má přepravovat ropu z kanadské provincie Alberta do amerického státu Nebraska. Ale zpomalily jej právní spory v USA a odpor ochránců životního prostředí, indiánů a farmářů.

Projektu nyní hrozí potenciálně smrtící úder, pokud Biden po středeční inauguraci splní slib, že zruší prezidentské povolení, které vydal jeho předchůdce Donald Trump, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy