S rozestupy i bez. V Lipsku třemi koncerty otestovali koronavirová opatření

ČTK ČTK
22. 8. 2020 19:26
V Lipsku se tuto sobotu uskutečnily tři koncerty, jimiž chtějí vědci z univerzity v Halle ověřit, jaká opatření jsou vhodná pro obnovu podobných akcí. V rámci projektu Restart-19 se dobrovolníci zúčastnili tří vystoupení německého zpěváka Tima Bendzka, přičemž každé mělo pro návštěvníky trochu jiná pravidla. Výsledky studie by měly být známy do šesti týdnů, uvádí server televize ZDF.
Fronta na koncert zpěváka Tima Bendzka v Lipsku.
Fronta na koncert zpěváka Tima Bendzka v Lipsku. | Foto: ČTK/AP

První koncert se příliš nelišil od akcí před pandemií nového typu koronaviru, druhý doprovázela přísnější hygienická opatření a lidé měli dodržovat menší rozestupy. Na třetím byla účast omezena na polovinu a lidé museli stát 1,5 metru od sebe. Všichni účastníci před akcí podstoupili testy na koronavirus, před vstupem do haly jim byla změřena teplota a všichni museli mít roušky.

Diváci také dostali přístroje, které měří jejich rozestupy od ostatních. Kromě toho vědci chtějí pomoci fluorescenčních dezinfekcí zaznamenat povrchy, jichž se lidé na takových akcích nejčastěji dotýkají.

Vědci z univerzity v Halle počítali s účastí asi 4200 dobrovolníků ve věku od 18 do 50 let. Podle agentury DPA jich nakonec byla zhruba třetina. "I tak je to ale dost pro hodnotná data," říká vedoucí studie Stefan Moritz, podle nějž se podobné projekty nyní chystají také v Austrálii, Belgii a Dánsku.

Zpěvák Bendzko si koncerty pochvaloval, ač prý původně čekal, že budou tak trochu "sterilní", jak řekl. "Ale opravdu jsme si to užili," sdělil agentuře DPA.

Projekt Restart-19 měl pomoci ověřit, za jakých podmínek lze znovu pořádat hromadné sportovní a kulturní akce v halách. Akci financují spolkové státy Sasko a Sasko-Anhaltsko, které na ni daly 990 tisíc eur, v přepočtu 25,7 milionu korun, doplňuje britská BBC.

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 2034 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od konce dubna. Jedním z důvodů vysokých denních nárůstů je podle agentury DPA zřejmě i větší počet provedených testů. Zatímco v dubnu se dělalo týdně asi 364 tisíc testů, koncem července to bylo na 560 tisíc týdně a v polovině tohoto měsíce 875 tisíc.

V Německu se první případ nákazy potvrdil koncem ledna. V této zemi, která má 83 milionů obyvatel, se od počátku epidemie dosud nakazilo 232 082 lidí, z toho 9267 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Nejhorší byla situace na přelomu března a dubna, kdy denně přibývalo i přes 6000 potvrzených případů. V květnu se situace výrazně zlepšila, nový nárůst evidují od konce července.

Někdo s tužkou a papírem rozhoduje o akcích, na kterých nikdy nebyl, kritizuje organizátor festivalů Metronome a United Islands David Gaydečka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy