Ozbrojenci zastřelili v africkém letovisku 16 lidí včetně turistů. K útoku se přihlásila Al-Káida

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2016 22:55
Zatím neznámí ozbrojenci při nedělním útoku na hotely v přímořském letovisku Grand-Bassam v Pobřeží slonoviny zabili 14 civilistů a dva vojáky. Mezi mrtvými je i francouzský občan. Oznámil to podle agentury Reuters tamní prezident Alassane Dramane Ouattara. Všichni útočníci byli zabiti. Skupina zaútočila na pláž a tři hotely. Středisko Grand-Bassam se nachází asi 43 kilometrů východně od Abidžanu a je oblíbené mezi západními turisty.
Svědci střelby v Grand-Bassamu se vzájemně utěšují na jednom z míst útoku.
Svědci střelby v Grand-Bassamu se vzájemně utěšují na jednom z míst útoku. | Foto: Reuters

Grand-Bassam - Zatím neznámí ozbrojenci při nedělním útoku na hotely v přímořském letovisku Grand-Bassam na Pobřeží slonoviny zabili 14 civilistů a dva vojáky. Oznámil to podle agentury Reuters tamní prezident Alassane Dramane Ouattara. Bezpečnostní síly zabily šest útočníků, dodal.

"Na pláž zaútočilo šest ozbrojenců. Naneštěstí zabili 14 civilistů a dva vojáky," řekl prezident Ouattara, podle kterého byli všichni útočníci zastřeleni.

K útoku se podle stanice France 24 přihlásili islámští radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).

Oblíbené letovisko

Francouzské úřady zatím potvrdily, že mezi mrtvými je jeden francouzský občan. Francouzský prezident François Hollande útok odsoudil jako "zbabělý". Předchozí bilance udávala, že při útoku zahynuli čtyři Evropané. Účast vládě a pozůstalým vyjádřil na svém Twitteru také český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Středisko nacházející se asi 43 kilometrů východně od obchodní metropole země Abidžanu je oblíbené mezi místními i západními turisty.

Podle místních médií připluli maskovaní teroristé po moři. Jeden ze svědků řekl agentuře AP, že na pláži viděl nejméně čtyři muže se samopaly. Jeden z nich se prý přiblížil ke dvěma dětem a jedno z nich zastřelil.

Střelba trvala hodinu

Zaměstnanec hotelu Wharf Lacina Ouattara listu Le Monde řekl, že viděl dva útočníky, mladé Afričany.

"Přišli od pláže. Nejdřív stříleli na mladé na pláži naproti hotelu Etoile du Sud. Pak šli k (hotelu) Paillote. Okolo našeho hotelu prošli, ale nezastavili se. Střelba trvala hodinu, hodinu a půl," dodal Ouattara. Další svědci na Twitteru tvrdí, že ozbrojenci křičeli "Alláhu akbar" (Bůh je veliký).

Videa a fotografie z místa se ihned začaly objevovat na sociálních sítích, jsou na nich vidět mrtví ležící v kalužích krve na pláži a turisté prchající z hotelu Etoile du Sud. Na místě zasahovaly těžce vyzbrojené zvláštní jednotky.

Snímky na sociálních sítích rovněž ukazují část vybavení, které po sobě útočníci zanechali - tři granáty a náboje do samopalů.

Třetí podobný útok

Podle stránky Connexion ivoirienne začala střelba v hotelu Koral Beach a odtud prý ozbrojenci postupovali do okolních hotelů. "Střílejí na všechny bez rozdílu. Postupují hotel od hotelu," uvedl jeden ze svědků, citovaný listem Le Monde.

"Nepřepokládáme, že by na místě byl nějaký český občan," řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Podle informací Asociace cestovních kanceláří ČR nyní není v Pobřeží slonoviny žádná skupina turistů, jejichž pobyt by organizovala některá z českých cestovních kanceláří. Řekl to mluvčí asociace Jan Papež.

Nedělní útok je už třetí obdobný v západní Africe v posledních měsících. V listopadu byly zabity desítky lidí při teroristickém útoku na hotel v Mali a poté v lednu na hotel a kavárnu v Burkině Faso. Útok v Pobřeží slonoviny připomíná atentát, při němž útočník loni 26. června postřílel na pláži v Súse 38 lidí.

Analytici podle serveru France 24 varovali vládu Pobřeží slonoviny před hrozícím útokem, neboť země sdílí hranice s postiženými státy, tedy Mali a Burkinou Faso.

 

Právě se děje

Další zprávy