Zemřela ukrajinská protikorupční aktivistka, kterou útočníci napadli kyselinou

ČTK ČTK
4. 11. 2018 19:38
Třiatřicetiletá Handzjuková utrpěla v červenci popáleniny na čtyřiceti procentech těla a těžké poškození zraku, když ji v jihoukrajinském městě Cherson polili koncentrovanou kyselinou sírovou. Bezprostřední příčina smrti zatím není známa, podle místního tisku se jí ale stala osudnou krevní sraženina.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Kyjev - V nemocnici v Kyjevě zemřela ukrajinská protikorupční aktivistka Kateryna Handzjuková, která se před třemi měsíci stala obětí útoku kyselinou. Informoval o tom server Ukrajinska pravda. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval k potrestání pachatelů útoku.

Třiatřicetiletá Handzjuková utrpěla v červenci popáleniny na čtyřiceti procentech těla a těžké poškození zraku, když ji v jihoukrajinském městě Cherson polili koncentrovanou kyselinou sírovou. Aktivistka následně prodělala jedenáct operací. Bezprostřední příčina smrti zatím není známa, podle místního tisku se jí ale stala osudnou krevní sraženina.

Porošenko v neděli během návštěvy Turecka vyjádřil soustrast pozůstalým a vyzval k vypátrání a potrestání pachatelů útoku na Handzjukovou. Policie podle britského zpravodajského webu BBC v souvislosti s činem zadržela už pět lidí.

Handzjuková byla protikorupční aktivistkou a působila i ve vedení jihoukrajinského města Cherson, ve kterém žije zhruba 300 tisíc lidí.

Handzjuková rovněž aktivně vystupovala proti proruskému separatismu na východě Ukrajiny. V září zveřejnila na internetu video, ve kterém vyzývala občany své země, aby se nevzdávali v boji s korupcí.

"Vím, že teď vypadám špatně, ale aspoň se o mě starají," řekla vážně zraněná Ukrajinka. "Ale určitě vím, že vypadám mnohem lépe než spravedlnost na Ukrajině. Protože o tu se nikdo nestará," dodala.

Video: Vojenská výchova ukrajinských dětí

Střelnice ve třídě a povinný vojenský výcvik. Ukrajinští studenti se ve škole učí válčit | Video: Current time
 

Právě se děje

Další zprávy