Upozornění redakce Aktuálně.cz: Článek byl publikován 29. 5. 2018. Později se ukázalo, že Babčenkova vražda byla zinscenována.
Kyjev - Známý ruský opoziční novinář Arkadij Babčenko byl v úterý zastřelen před svým kyjevským bytem. S odkazem na ukrajinskou policii o tom informovala agentura Reuters.
Záchranáře přivolala Babčenkova manželka, která ho nalezla na prahu bytu v tratolišti krve. Babčenko, který byl několikrát střelen do zad, svým zraněním podlehl během převozu do nemocnice. Policie podle Reuters vychází z toho, že vražda má souvislost s novinářovými pracovními aktivitami.
#Babchenko’s last tweet:
— Kateryna_Kruk (@Kateryna_Kruk) May 29, 2018
“4 years ago general Kulchyckiy didn’t allow me to get on this helicopter(...)2 hours after this photo was made the helicopter was shot. 14 man died. I was lucky. My second birthday”
😞 https://t.co/kTXP0qSiVP
Jednačtyřicetiletý Babčenko, renomovaný investigativní novinář a válečný zpravodaj, se od února 2017 před výhrůžkami fyzickou likvidací a policejním postihem uchýlil do zahraničí. Necelý půlrok žil i v Praze, po čase však ztratil naději na to, že by dostal povolení k pobytu, a odstěhoval se.
"Když loni odjížděl z Prahy, tak říkal, že jediný způsob, jak tu zůstat, je požádat si o politický azyl. To ale nechtěl, protože by to znamenalo, že přinejmenším na rok by nemohl odjíždět z Česka. Na to byl příliš činorodý," říká novinář Ondřej Soukup, který se s Babčenkem dobře znal.
"Vrátit se, až policisté vychladnou"
Babčenko působil v Rusku jako novinář a spisovatel. Intenzivně se zabýval armádou a byl považován za špičku ve svém oboru. Vydával časopis Iskusstvo vojny (Válečné umění), působil také jako válečný zpravodaj při rusko-gruzínském konfliktu v létě 2008.
V roce 2012 byl stíhán za výzvy k organizování nepovolených demonstrací. O několik let později vzbudil v Rusku vlnu pobouření svým výrokem na adresu armádního souboru Alexandrovců, kteří zahynuli při letecké katastrofě nad Černým mořem. Jeho slova o tom, že si žádné slitování nezaslouží, vyvolala výzvy k dalšímu trestnímu stíhání a odebrání občanství.
Před výhrůžkami smrtí se Babčenko loni v únoru uchýlil do ciziny. Do července pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli. V Kyjevě se usídlil loni v srpnu a podílel se na vysílání pro krymské Tatary na anektovaném Krymu.
Svůj odjezd z Ruska původně považoval za dočasný. Doufal, že se bude moct během pár měsíců vrátit. "Někteří kolegové, kteří se zabývají odkrýváním korupce, majetkem lidí z Kremlu, to takhle dělají. Publikují výsledek šetření a na dva tři měsíce odjedou do zahraničí. Mezitím policisté vychladnou a oni se zase vrátí," řekl v loňském rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Babčenko nicméně chápal, že on sám byl přece jen jiný případ. "Spíš mě štve ta nejistota. Kdyby mě začali stíhat, aspoň vím, na čem jsem. Dobří lidé tady mi nabídli, že u nich mohu bydlet, ale samozřejmě taky ne věčně," dodal.
Třetí vražda novináře v Kyjevě
O motivech vraždy policie odmítá spekulovat, ale podle Ukrajinské pravdy je hlavní vyšetřovací verzí msta za Babčenkovu novinářskou činnost.
Na stanici Echo Moskvy a v ruských sociálních sítích se objevily spekulace, že za vraždou opozičního novináře stojí Moskva. Podle agentury Interfax bylo stíhání neznámého pachatele zahájeno na Ukrajině i v Rusku.
Babčenko je třetím novinářem, který v ukrajinském hlavním městě v posledních letech zahynul násilnou smrtí. V dubnu 2015 byl ve svém domě zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru Kyjeva vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu.
Babchenko was a journalism legend in this part of the world. An ex Russian soldier who fought in Chechnya & wrote a memoir of the time, he became a fierce critic of Kremlin's military actions in Ukraine, earning him ire of Russian state media, which labeled him enemy of the state pic.twitter.com/zGZ7GYazdg
— Christopher Miller (@ChristopherJM) May 29, 2018