V Kosovu zavraždili významného politika, střelec na něj čekal před jeho kanceláří

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2018 15:57
Olivera Ivanoviče zasáhlo do hrudi pět projektilů. Poranění byla tak vážná, že snaha lékařů o jeho záchranu byla marná.
Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanović (snímek z roku 2004).
Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanović (snímek z roku 2004). | Foto: ČTK

Kosovská Mitrovica (Kosovo) - Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanović byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská média s odvoláním na politikova advokáta.

Ten uvedl, že předseda občanského hnutí Svoboda, demokracie, pravda podlehl střelným zraněním. Zločin odsoudili srbští a kosovští představitelé i mezinárodní činitelé.

Událost nepochybně zvýší napětí nejen v etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici, ale i mezi Prištinou a Bělehradem.

Srbský prezident Aleksandar Vučić, který svolal naléhavé zasedání bezpečnostní rady státu, vyzval mezinárodní misi v Kosovu, aby do vyšetřování "teroristického činu" zapojila i Srbsko. Zmínil se mimo jiné také o "zajímavých detailech, které naznačují, kdo by mohli být vrazi", avšak co tím míní, neupřesnil.

Vraždu Ivanoviče rozhodně odsoudili i prezident a premiér Kosova Hashim Thaçi a Ramush Haradinaj. Oba hned varovali před zneužitím tohoto zločinu k "politickým cílům". S odsouzením se připojila i Evropská komise a představitelé mise OBSE v Kosovu.

Z Bruselu se vrátila srbská delegace, která měla pokračovat v jednáních s kosovskými představiteli o normalizaci vztahů. Šéf delegace Marko Djurić označil vraždu 64letého Ivanoviče za teroristický čin, jehož cílem bylo vyvolat chaos a střet na severu Kosova.

Ivanović byl zasažen do hrudi pěti projektily. Zranění byla tak vážná, že snaha lékařů o jeho záchranu, která trvala zhruba tři čtvrtě hodiny, byla marná.

Prokurátor Shyqyri Syla sdělil, že se střílelo před kanceláří Ivanovičova hnutí z auta Opel Astra, které útočníci posléze zapálili.

Vrah mohl být i místní mafián

Pachatelé jsou zatím neznámí. Mohli by jimi být albánští nacionalisté, ale mohlo jít rovněž o likvidaci nepohodlného politika srbským zločineckým podsvětím. Ivanović totiž poukazoval na to, že Srbové v Mitrovici mají strach ani ne tak z Albánců, jako z místních kriminálníků.

"Lidé se nebojí Albánců, nýbrž Srbů, násilníků a kriminálníků, kteří jezdí v džípech bez poznávací značky. Drogy se prodávají na každém rohu. Bylo to i dříve, ale ne v takové míře, tito lidé se nechovali tak arogantně jako nyní," řekl Ivanović například v rozhovoru poskytnutém týdeníku Vreme.

Soudní senát justiční a policejní mise Evropské unie v Kosovu (EULEX) před dvěma roky Ivanoviče odsoudil k devítiletému vězení. Uznal ho vinným, že 14. dubna 1999 v Kosovské Mitrovici podnítil příslušníky srbské polovojenské jednotky k zabití čtyř albánských civilistů.

O rok později ale kosovský odvolací soud rozsudek zrušil a nařídil nový proces. Dospěl k závěru, že nebylo možné s jistotou potvrdit, že si Ivanović byl vědom válečných zločinů, ani že by je organizoval či nařizoval.

Vstřícnější, umírněný

V etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici, kde trvá napětí od konce válečného konfliktu z konce 90. let, byl Ivanović považován za umírněného politika, poznamenala agentura AFP.

Byl jedním z mála kosovskosrbských představitelů, který uměl albánsky. Důrazně kritizoval politiku Bělehradu vůči Kosovu, a přestože odmítal nezávislost Kosova rozhodněji než leckterý politik v Srbsku, zdál se být vstřícnější dialogu s prištinskými úřady.

Vedení kosovských Albánců v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku, kdy bylo Kosovo od ozbrojeného konfliktu v letech 1998 a 1999 pod mezinárodní správou. Konflikt, který si vyžádal zhruba 10 000 lidských životů, vypukl po ozbrojené vzpouře albánských separatistů. Bělehrad reagoval tvrdým zásahem armády a policie, který se zvrhl v etnickou čistku provázenou zločiny a který ukončil vojenský zásah NATO proti Srbsku.

 

Právě se děje

Další zprávy