Britského kněze vinili ze sexuálního násilí. Po útěku ho nyní zatkli v Kosovu

ČTK ČTK
15. 5. 2016 8:15
Někdejší kněz Lawrence Soper byl v roce 2010 zadržen pro podezření z pohlavního zneužívání. V roce 2012 na něj byl vydán evropský zatýkací rozkaz. Podle kosovského tisku Soper žil v kosovské Peči několik let a používal jméno Andrew. Pohlavního zneužívání se měl dopouštět v době, kdy působil jako opat v londýnském Ealing Abbey v letech 1991 až 2000.
Foto: Thinkstock

Londýn - Bývalý britský katolický kněz, který byl hledaný kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání, byl zatčen v Kosovu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na místní policejní zdroje.

Někdejší kněz Lawrence Soper byl v roce 2010 zadržen pro podezření z pohlavního zneužívání, kterého se údajně dopouštěl v době, kdy působil jako opat v londýnském Ealing Abbey v letech 1991 až 2000.

Soper byl později propuštěn na kauci, ale v březnu 2011 nesplnil svou povinnost hlásit se na policejní stanici v Londýně. V roce 2012 na něj byl vydán evropský zatýkací rozkaz.

Policie v kosovské metropoli Prištině potvrdila stanici BBC, že bývalý britský kněz byl tento týden zatčen v Peči na západě Kosova. Podle nejmenovaného vysokého kosovského činitele byl zahájen proces, který by měl vést k vydání stíhané osoby do Británie.

Podle kosovského tisku Soper žil v kosovské Peči několik let a používal jméno Andrew.

Aféru rozpoutala výpověď muže, kterému je v současnosti mezi 40 a 50 roky. Uvedl, že se ve škole svatého Benedikta v Ealingu na západě Londýna stal terčem sexuálního útoku. O tři měsíce později byl Soper předvolán k výslechu.

Zveřejnění korespondence Jana Pavla II. s vdanou ženou mě nepřekvapilo, papež je mi teď sympatičtější, říká kněz Marek Orko Vácha. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 32 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy