Britského kněze vinili ze sexuálního násilí. Po útěku ho nyní zatkli v Kosovu

ČTK ČTK
15. 5. 2016 8:15
Někdejší kněz Lawrence Soper byl v roce 2010 zadržen pro podezření z pohlavního zneužívání. V roce 2012 na něj byl vydán evropský zatýkací rozkaz. Podle kosovského tisku Soper žil v kosovské Peči několik let a používal jméno Andrew. Pohlavního zneužívání se měl dopouštět v době, kdy působil jako opat v londýnském Ealing Abbey v letech 1991 až 2000.
Foto: Thinkstock

Londýn - Bývalý britský katolický kněz, který byl hledaný kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání, byl zatčen v Kosovu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na místní policejní zdroje.

Někdejší kněz Lawrence Soper byl v roce 2010 zadržen pro podezření z pohlavního zneužívání, kterého se údajně dopouštěl v době, kdy působil jako opat v londýnském Ealing Abbey v letech 1991 až 2000.

Soper byl později propuštěn na kauci, ale v březnu 2011 nesplnil svou povinnost hlásit se na policejní stanici v Londýně. V roce 2012 na něj byl vydán evropský zatýkací rozkaz.

Policie v kosovské metropoli Prištině potvrdila stanici BBC, že bývalý britský kněz byl tento týden zatčen v Peči na západě Kosova. Podle nejmenovaného vysokého kosovského činitele byl zahájen proces, který by měl vést k vydání stíhané osoby do Británie.

Podle kosovského tisku Soper žil v kosovské Peči několik let a používal jméno Andrew.

Aféru rozpoutala výpověď muže, kterému je v současnosti mezi 40 a 50 roky. Uvedl, že se ve škole svatého Benedikta v Ealingu na západě Londýna stal terčem sexuálního útoku. O tři měsíce později byl Soper předvolán k výslechu.

Zveřejnění korespondence Jana Pavla II. s vdanou ženou mě nepřekvapilo, papež je mi teď sympatičtější, říká kněz Marek Orko Vácha. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Středočeská policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy