Britského kněze vinili ze sexuálního násilí. Po útěku ho nyní zatkli v Kosovu

ČTK ČTK
15. 5. 2016 8:15
Někdejší kněz Lawrence Soper byl v roce 2010 zadržen pro podezření z pohlavního zneužívání. V roce 2012 na něj byl vydán evropský zatýkací rozkaz. Podle kosovského tisku Soper žil v kosovské Peči několik let a používal jméno Andrew. Pohlavního zneužívání se měl dopouštět v době, kdy působil jako opat v londýnském Ealing Abbey v letech 1991 až 2000.
Foto: Thinkstock

Londýn - Bývalý britský katolický kněz, který byl hledaný kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání, byl zatčen v Kosovu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na místní policejní zdroje.

Někdejší kněz Lawrence Soper byl v roce 2010 zadržen pro podezření z pohlavního zneužívání, kterého se údajně dopouštěl v době, kdy působil jako opat v londýnském Ealing Abbey v letech 1991 až 2000.

Soper byl později propuštěn na kauci, ale v březnu 2011 nesplnil svou povinnost hlásit se na policejní stanici v Londýně. V roce 2012 na něj byl vydán evropský zatýkací rozkaz.

Policie v kosovské metropoli Prištině potvrdila stanici BBC, že bývalý britský kněz byl tento týden zatčen v Peči na západě Kosova. Podle nejmenovaného vysokého kosovského činitele byl zahájen proces, který by měl vést k vydání stíhané osoby do Británie.

Podle kosovského tisku Soper žil v kosovské Peči několik let a používal jméno Andrew.

Aféru rozpoutala výpověď muže, kterému je v současnosti mezi 40 a 50 roky. Uvedl, že se ve škole svatého Benedikta v Ealingu na západě Londýna stal terčem sexuálního útoku. O tři měsíce později byl Soper předvolán k výslechu.

Zveřejnění korespondence Jana Pavla II. s vdanou ženou mě nepřekvapilo, papež je mi teď sympatičtější, říká kněz Marek Orko Vácha. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy