V Kongu se zřítilo letadlo s 23 lidmi na palubě, rozváželo materiály k volbám

ČTK ČTK
21. 12. 2018 15:08
V Kongu se ve čtvrtek zřítilo letadlo, které dopravovalo volební materiály pro prezidentské volby. Oznámila to agentura Reuters. Na palubě bylo 23 lidí, zatím není jasné, zda všichni zahynuli. Podle nepotvrzených informací agentury TASS letoun řídila tříčlenná ruská posádka. Problémy s distribucí volebních materiálů byly již dříve jedním z důvodů odložení prezidentských voleb na 30. prosince.
Havárie letadla. Ilustrační foto.
Havárie letadla. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Letecká společnost Gomair ztratila s letounem spojení již ve čtvrtek, havárii ale potvrdila až v pátek. Letadlo měla pronajaté konžská volební komise (CENI). Vracelo se do hlavního města Kinshasa poté, co vyložilo volební materiály u hranic se sousední Angolou. Zatím není jasné, kde přesně se letoun zřítil.

Prezidentské a parlamentní volby v Kongu se měly původně konat minulou neděli. Odloženy byly podle CENI kvůli zničení volebních materiálů při požáru v hlavním městě Kinshase. Konžská média ale vidí za odkladem voleb tři důvody. Prvním je etnické násilí na severozápadě země, dalším propuknutí eboly na východě země a posledním fakt, že volební lístky nebylo možné na řadu míst doručit.

Kongo odmítlo mezinárodní pomoc s organizací voleb navzdory tomu, že hlasování v nestabilní zemi představuje obrovský logistický problém. Je to mimo jiné proto, že v některých oblastech země chybí silnice i železnice.

 

Právě se děje

Další zprávy