V Kongu se zřítilo letadlo s 23 lidmi na palubě, rozváželo materiály k volbám

ČTK ČTK
21. 12. 2018 15:08
V Kongu se ve čtvrtek zřítilo letadlo, které dopravovalo volební materiály pro prezidentské volby. Oznámila to agentura Reuters. Na palubě bylo 23 lidí, zatím není jasné, zda všichni zahynuli. Podle nepotvrzených informací agentury TASS letoun řídila tříčlenná ruská posádka. Problémy s distribucí volebních materiálů byly již dříve jedním z důvodů odložení prezidentských voleb na 30. prosince.
Havárie letadla. Ilustrační foto.
Havárie letadla. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Letecká společnost Gomair ztratila s letounem spojení již ve čtvrtek, havárii ale potvrdila až v pátek. Letadlo měla pronajaté konžská volební komise (CENI). Vracelo se do hlavního města Kinshasa poté, co vyložilo volební materiály u hranic se sousední Angolou. Zatím není jasné, kde přesně se letoun zřítil.

Prezidentské a parlamentní volby v Kongu se měly původně konat minulou neděli. Odloženy byly podle CENI kvůli zničení volebních materiálů při požáru v hlavním městě Kinshase. Konžská média ale vidí za odkladem voleb tři důvody. Prvním je etnické násilí na severozápadě země, dalším propuknutí eboly na východě země a posledním fakt, že volební lístky nebylo možné na řadu míst doručit.

Kongo odmítlo mezinárodní pomoc s organizací voleb navzdory tomu, že hlasování v nestabilní zemi představuje obrovský logistický problém. Je to mimo jiné proto, že v některých oblastech země chybí silnice i železnice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy