V Kongu řádí ebola. Už přes 150 obětí

lem, AP
13. 9. 2007 11:25
Léky stále neexistují, počet obětí roste

Kinshasa - Světová zdravotnická organizace (WHO) volá o pomoc. Výskyt epidemie eboly, horečnatého onemocnění způsobujícího průjmy a vnitřní krvácení, v Kongu nahání hrůzu. Všichni nakažení umírají.

Konžská vláda již vyhlásila v postižené oblasti karanténu, potvrdil agentuře AP Toussaint Tshilobo. Potřebujeme další lékařskou pomoc, kterou zatím zajišťují pouze Lékaři bez hranic, dodal.

Počet mrtvých i nakažených roste

V poslední době zemřelo na důsledky eboly v jihovýchodní části Konga 167 osob. Další čtyři stovky jsou virem nakaženy a vyhlídky na uzdravení nejsou zrovna růžové.

Na nemoc, která v počátcích připomíná průjmové onemocnění nebo tyfus, léky stále neexistují. Jedinou nadějí pro nakažené tak zůstávají antibiotika. V tom, kdo je a kdo není nakažen, však nemají jasno ani lékaři.

"Monentálně nemůžeme říct, kdo z pacientů má pouze průjem a kdo smrtící ebolu," potrvzuje mluvčí WHO Gregory Hartl.

Při poslední epidemii eboly v roce 1995 zemřelo v Kongu 254 osob. Tentokrát však žije v zasažené oblasti více než 140 tisíc obyvatel. Obavy Světové zdravotnické organizace jsou tak na místě.

Smrt přichází za pár dnů

Ebola způsobuje průjmy a horečky spojené s krvácením do trávicího traktu. Během několika dní na ni umírá až 90 procent nakažených. Zatím na tuto nemoc neexistuje žádný lék ani vakcína.

Včasná diagnóza eboly je obtížná, protože oběť trpí příznaky podobnými chřipce. Nemoc se přenáší při kontaktu s tělními tekutinami nemocného.

Podle světové zdravotnické organizace bylo dosud infikováno touto nemocí na 1850 lidí, z nichž 1200 nákaze podlehlo.

Šíření viru, který byl objeven v roce 1976, podle WHO začalo s lovem šimpanzů, ze kterých se pravděpodobně přenesl na člověka.

 

Právě se děje

Další zprávy