V Kongresu pokračuje slyšení k Trumpovi, vypovídat bude velvyslanec při EU Sondland

ČTK ČTK
20. 11. 2019 8:16
Americká Sněmovna reprezentantů ve středu pořádá další, v pořadí čtvrté, veřejné slyšení k ukrajinské kauze prezidenta Donalda Trumpa. Největší pozornost médií poutá výpověď amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda, kterého demokraté považují za nejméně důvěryhodného svědka.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Středeční slyšení, které pořádá sněmovní výbor pro tajné služby, začnou dopoledne místního času (15:00 SEČ) a stejně jako v úterý potrvají až do noci středoevropského času (SEČ). Dopolední blok (odpolední SEČ) je zcela vyhrazen Sondlandovi, jehož dosavadní výpovědi se dostaly do konfliktu s jinými svědectvími a dostupnými záznamy. Sondland navíc upravil své říjnové svědectví, kdy v Kongresu vypovídal za zavřenými dveřmi, což vysvětlil tím, že mu výslech osvěžil paměť.

Sondland v doplněném svědectví informoval zákonodárce o rozhovoru ve Varšavě s poradcem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterému řekl, že obnovení americké vojenské pomoci se pravděpodobně nestane dříve, než Kyjev veřejně učiní Washingtonem požadované protikorupční prohlášení.

Toto prohlášení se mělo týkat někdejšího viceprezidenta USA Joea Bidena a jeho syna Huntera, o jejichž vyšetřování na Ukrajině Trump stál. Podle demokratů tak prezident USA mohl porušit své pravomoci, za což mu nyní hrozí proces sesazení z funkce.

Odpoledne místního času (20:30 SEČ) před sněmovní výbor předstoupí Laura Cooperová, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska, a náměstek ministra zahraničí David Hale.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy