V Kolumbii zmizela čtvrtina plantáží s nelegální kokou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 8. 2013 21:14
V roce 2011 se droga pěstovala na 64 000 hektarech, vloni to bylo jen 48 tisíc.
Bolivijci hořkou koku žvýkají společně například s jedlou sodou nebo popelem. Pomáhají uvolnit alkaloid
Bolivijci hořkou koku žvýkají společně například s jedlou sodou nebo popelem. Pomáhají uvolnit alkaloid | Foto: Reuters

Bogotá - V Kolumbii významně ubylo plantáží, na kterých se pěstuje koka, jejíž lístky jsou základní surovinou pro výrobu kokainu. Ilegálních polí s kokou tam loni bylo o 25 procent méně než v roce 2011. Oznámil to Úřad OSN proti drogám a zločinu (UNODC). Kolumbie je třetím největším producentem kokainu na světě a potírání ilegálního obchodu s drogami je jednou z hlavních priorit tamní vlády.

Každoroční zpráva UNODS ukázala, že koka se v roce 2011 v Kolumbii pěstovala na 64.000 hektarech půdy. O rok později to bylo už jen 48.000 hektarů. Podle analytiků za poklesem stojí fakt, že se místní povstalecké skupiny, které s drogami běžně obchodovaly, začínají zaměřovat i na jiný druh činností. Podle serveru BBC přibývá hlavně nelegální těžba zlata a smaragdů. Na rozdíl od kokainu totiž zlato či smaragdy mohou pak legálně převážet a prodávat.

Šéf kolumbijské protidrogové policie generál Luis Alberto Peréz ale za úbytkem polí vidí hlavně výsledek jejich práce. V oblastech, kde se koka tradičně nejvíce pěstovala, je podle něj nyní mnohem víc mužů zákona, kteří potírají jakoukoli nelegální činnost.

Úřad OSN proti drogám a zločinu sleduje kokové plantáže prostřednictvím satelitních snímků. Zatímco na většině kolumbijského území zaznamenal jejich úbytek, polí naopak přibylo v provinciích Norte de Santander, Choco a Caqueta. Podle generála Peréze jim tam práci ztěžují drogové gangy a rebelové z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

Podle údajů OSN ubylo kokových plantáží i v Bolívii. Dalším z trojice největších producentů zakázané plodiny je Peru. Údaje pro tuto zemi budou zveřejněny v následujících týdnech.

 

Právě se děje

Další zprávy