V Kolumbii spadlo letadlo s brazilským fotbalovým klubem. Zemřelo minimálně 71 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2016 23:36
Na palubě bylo podle upřesněných informací 77 lidí, šest z nich podle policie katastrofu přežilo. Příčina nehody stále není známa, pilot ohlásil technické potíže.
Trosky letadla, které se zřítilo u kolumbijského Medellínu.
Trosky letadla, které se zřítilo u kolumbijského Medellínu. | Foto: Reuters

Bogotá – Ve střední Kolumbii se zřítilo bolivijské letadlo s 77 lidmi na palubě. Letoun přepravoval i brazilský fotbalový klub Chapecoense, který směřoval na utkání do kolumbijského Medellínu.

Brazilský fotbalový klub Chapecoense.
Brazilský fotbalový klub Chapecoense. | Foto: Reuters

Při neštěstí zemřelo nejméně 71 lidí; šest osob podle policie katastrofu přežilo. Mezi přeživšími jsou dva členové posádky, jeden novinář a tři fotbalisté.

Vyšetřovatelé už našli obě černé skříňky se záznamy o letu. Příčina nehody stále není známa, pilot ohlásil technické potíže.

Informace o neštěstí v úterý oznámily úřady západokolumbijského státu Antioquía, kde se stroj ztratil z obrazovek radarů, a mezinárodní letiště v Medellínu. Letoun startoval v Bolívii.

Kolumbijské úřady zahájily záchranné práce, které však musely později pozastavit kvůli počasí. Kvůli silnému dešti je místo neštěstí přístupné pouze po zemi.

Letadlo havarovalo kolem 22. hodiny místního času (v úterý kolem čtvrté hodiny ranní středoevropského času) u města Le Ceja, které leží asi 30 kilometrů jižně od Medellínu.

Sedmnáct let starý čtyřmotorový hornoplošník střední velikosti British Aerospace 146 ve verzi Avro RJ85 provozovala bolivijská společnost LaMia.

Pilot krátce před zřícením letištní věži hlásil zatím neupřesněné potíže s elektřinou. Podle informací listu Daily Mirror pilot před pádem vypouštěl palivo, aby předešel explozi po nárazu, čímž zvýšil naději pro přežití. Záchranáři pak skutečně hovořili o tom, že trosky stroje se nevznítily. Z dostupných fotografií je patrné, že letadlo se po dopadu rozlomilo na několik částí.

S objasňováním nehody Kolumbijcům pomohou Britové, kteří letadlo vyrobili. Do Kolumbie proto posílají tříčlenný tým, na místě nehody je očekáván ve středu.

Klub Chapecoense z jihobrazilského města Chapecó měl ve středu hrát v Medellínu finále Jihoamerického poháru proti kolumbijskému týmu Atlético Nacional. Chapecoense je od roku 2015 účastníkem nejvyšší brazilské fotbalové ligy.

Fotbalisté původně chtěli letět se společností LaMia přímo z Brazílie, ale brazilský úřad kvůli právním překážkám tento charterový let zamítl. Klub proto letěl komerční linkou do Bolívie, kde na let LaMia nastoupil. Vyšetřovatelé zjistili, že na palubu nakonec nenastoupily čtyři osoby, mimo jiné syn hlavního trenéra, který zapomněl pas.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy