V Kobani se schyluje ke druhé Srebrenici, varuje OSN

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2014 21:50
Ozbrojenci Islámského státu ovládají už 40 procent kurdského města a zadržují v něm na 700 civilistů. Převážně starších lidí, kteří nestihli nebo nemohli utéct.
Nálety nezabírají, Islámský stát už má pod kontrolou 40 % města.
Nálety nezabírají, Islámský stát už má pod kontrolou 40 % města. | Foto: Reuters

Ženeva - Ozbrojenci Islámského státu ovládají už 40 procent kurdského města Kobani na syrsko-turecké hranici, přičemž na okupovaném území zadržují na 700 civilistů, převážně starších lidí.

V pátek o tom informoval zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura a apeloval na Turecko, aby pustilo do země kurdské dobrovolníky, kteří chtějí s obranou Kobani pomoci.

Doufám, že nebudeme svědky toho, jak budou těmto lidem (uvízlým v Kobani) setnuty hlavy.

Pokud město padne, dojde podle Mistury k masakru, který si nezadá s tím, co se odehrálo během jugoslávské války v Srebrenici.

"Doufám, že nebudeme svědky toho, jak budou těmto lidem (uvízlým v Kobani) setnuty hlavy. Rádi bychom požádali Turecko, aby alespoň nechalo volný průchod dobrovolníkům a jejich vybavení, tak aby se mohli zapojit do sebeobranné operace," prohlásil zvláštní zmocněnec OSN.

Podle analýz OSN se nyní do města téměř nedá dostat, stejně tak skoro není možné z něj uprchnout.

Ze vzduchu kurdské bojovníky podporují Američané, kteří pozice islamistů bombardují, obránci města ale opakovaně varovali, že to nebude stačit a že potřebují zbraně i střelivo.

Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfové Turecko prý v pátek souhlasilo, že podpoří výcvik a dodávky vybavení pro umírněné syrské rebely. Zástupci americké armády prý kvůli dojednání podrobností dorazí příští týden do Ankary.

Podle Harfové se také od počátku leteckých útoků na pozice radikálů z Islámského státu v Iráku a Sýrii výrazně zvýšilo riziko odvetných útoků islamistů na občany koaličních států. Nebezpečí atentátů prý hrozí hlavně v Africe, Asii, Evropě a na Blízkém východě.

V Kobani žilo na 40 tisíc lidí. V celé oblasti se ale rovněž nacházely i další desítky tisíc takzvaných vnitřních uprchlíků, kteří utekli z jiných částí země. Okolí města Kobani bylo totiž během více než tříletého syrského konfliktu dlouho považováno za relativně stabilní. Většina z těchto lidí prchla do Turecka.

Islamisté se Kobani pokoušejí dobýt již více než tři týdny. I když byly americké nálety v uplynulých dnech mnohem intenzivnější, zatím radikály významněji neoslabily.

 

Právě se děje

Další zprávy