USA přepočítávají hlasy z voleb. Varianta, že Clintonová díky tomu předstihne Trumpa, experty děsí

Martin Novák Martin Novák
28. 11. 2016 15:58
Hillary Clintonová podpořila rozhodnutí kandidátky Strany zelených Jill Steinové ručně přepočítat hlasy ve státě Wisconsin. Steinová žádá rovněž přepočítání v Pensylvánii a Michiganu. Zvrátit výsledek voleb by se ale podařilo jen v případě, že by Clintonová vyhrála ve všech třech státech. Donalda Trumpa zpráva rozzlobila. Na Twitteru napsal, že získal i více hlasů v celkovém součtu, protože miliony lidí hlasovaly nelegálně. Žádný důkaz pro své tvrzení nicméně nepředložil. Podle oficiálních výsledků získala demokratická kandidátka v celkovém součtu napříč USA o skoro dva miliony hlasů víc než Trump.
Foto: Reuters

Washington – O skoro dva miliony hlasů porazila Hillary Clintonová Donalda Trumpa. Započítáme-li jak hlasy voličů, kteří se k urnám dostavili na území USA, tak i ty ze zahraničí.

Kvůli složitému americkému volebnímu systému to ale demokratické kandidátce nebylo nic platné. V konečném důsledku totiž rozhodují hlasy volitelské, kterých Trump získal 290. Clintonová jen 232.

K nelibosti republikánského vítěze se ale tým Hillary Clintonové rozhodl podpořit ruční přepočítávání hlasů ve státě Wisconsin, které už schválil i příslušný volební výbor. Navrhla ho kandidátka zelených Jill Steinová, která žádá rovněž přepočítání v Pensylvánii a Michiganu.

Jde o tři státy, které rozhodly o neúspěchu Clintonové. Prohrála v nich, zatímco Barack Obama tam před čtyřmi i osmy lety zvítězil.

Pravděpodobnost, že by přepočítání zvrátilo výsledek a do Bílého domu šla Clintonová, je ale velmi malá.

Musela by vyhrát ve všech třech státech. Ve Wisconsinu prohrála podle dosavadních oficiálních výsledků o 27 tisíc hlasů, v Pensylvánii o 68 tisíc. Sčítání v Michiganu ještě není uzavřeno, tam prohrává o 11 tisíc.

Pro ilustraci: rozdíl mezi Georgem W. Bushem a Alem Gorem na Floridě činil v roce 2000 jen 536 hlasů (přepočítávání tehdy měsíc po volbách ukončil Nejvyšší soud).

"Je nutné, aby vše bylo vyřešeno spravedlivě a transparentně pro všechny," uvedl poradce Clintonové Marc Elias k faktu, že demokratická kandidátka podpořila přepočítání.

Dodal ale, že zástupci Clintonové nedisponují žádnými důkazy o falšování výsledků.

Bílý dům také vydal prohlášení, že žádný hackerský útok nebyl v době voleb zaznamenán a nikdo s odevzdanými hlasy nemanipuloval.

Trumpa zpráva o přepočítávání výsledků voleb rozzlobila. Na Twitteru napsal, že získal i více hlasů v celkovém součtu, protože miliony lidí hlasovaly nelegálně. Žádný důkaz pro své tvrzení nicméně nepředložil.

Kdyby prý volby rozhodovalo plošné sčítání hlasů napříč USA, a nikoliv systém volitelů, vyhrál by také, protože by tomu přizpůsobil svoji kampaň.

Paradoxem je, že Steinová tím, že kandidovala, Clintonové zřejmě výrazně uškodila. Například ve Wisconsinu získala 31 tisíc hlasů, bývalý ministryně zahraničí tam prohrála s Donaldem Trumpem o 27 tisíc hlasů.

Voliči Steinové přitom mají rozhodně blíže k Demokratické než Republikánské straně. Kdyby místo Steinové volili Clintonovou, mohlo být vše jinak.

Politolog Matthew Hale ze Seton Hall University v New Jersey řekl televizi CNN, že představa změny výsledků ve prospěch Clintonové po přepočítání ho sama o sobě poněkud děsí: "Představa, že příznivci obou táborů vyjdou do ulic, je děsivá," uvedl analytik.

 

Právě se děje

Další zprávy