V KLDR druhým dnem pokračuje setkání válkou rozdělených rodin, Jihokorejci si stěžují na propagandu

ČTK ČTK
21. 8. 2018 14:55
Jihokorejští představitelé se účastníky schůzek snaží na takové situace připravit a nabádají je, aby nekritizovali severokorejské vedení a ekonomiku.
Fotografie z pondělního setkání v DIamantových horách.
Fotografie z pondělního setkání v DIamantových horách. | Foto: Reuters

Soul - V letovisku v severokorejských Diamantových horách se v úterý znovu na několik hodin mohli sejít členové zhruba 90 rodin, které od sebe oddělila korejská válka v 50. letech.

Zatímco první setkání příbuzných v pondělí provázely hlavně slzy a silné emoce, úterní schůzka byla už klidnější.

Někteří Jihokorejci si ale stěžovali, že jejich příbuzní ze Severu se snažili schůzku využít k šíření propagandy severokorejského diktátorského režimu, informovala agentura AP.

Dvaadevadesátiletá Jihokorejka I Kum-som v pondělí s pláčem hladila vrásčité tváře svého jednasedmdesátiletého syna Ri Sang-čola. Naposledy ho viděla, když mu byly čtyři roky.

Při chaotickém útěku na Jih během války se rodina rozdělila, matka s novorozenou dcerou se nakonec dostala do Jižní Koreje, otec se synem zůstali v KLDR. "Kolik máš dětí? Máš syna?" vyzvídala žena. Ri matce ukázal fotografii jejího zesnulého manžela. "Maminko, takhle vypadal můj otec," řekl.

Většina účastníků třídenního setkání rodin je starší 70 let a toužili shledat se ještě jednou se svými blízkými, než zemřou. Vzhledem k tomu, že občané obou zemí mají zakázanou jakoukoli vzájemnou komunikaci, včetně telefonátů či dopisů, jsou tyto schůzky jedinou příležitostí, jak se mohou dozvědět o osudu zbytku rodiny na opačné straně hranice.

Prvního kola setkání se účastní více než 300 Jihokorejců z 89 rodin, které byly vybrány v loterii a mají příležitost popovídat si se 185 příbuznými ze Severní Koreje. Celkem se během tří dnů smějí vidět 12 hodin, z toho jen tři hodiny v soukromí.

Ve čtvrtek pak začne druhé třídenní kolo setkání, při němž se dalších 83 severokorejských rodin setká se svými příbuznými z Jihu. Podle politických expertů jsou Severokorejci na schůzku vybíráni na základě věrnosti k režimu.

Devětadevadesátiletá Jihokorejka Han Sin-ča se v pondělí nezmohla na slovo, když spatřila své dvě severokorejské dcery. Na Jih uprchla za války jen s nejmladší holčičkou. Domnívala se tehdy, že se po pár dnech rodina znovu sejde pohromadě. "Když jsem utekla," vypravila ze sebe Han při pondělní schůzce, než se zalkla slzami.

Pod přísným dohledem

V některých případech byla ale konverzace rozpačitá a svědčila o tom, jak přísně rozhovory sledují severokorejští agenti a jak moc se někteří Severokorejci snaží splnit příkazy režimu, které dostali před schůzkou.

Po počátečních slzách se 84letá Jihokorejka Čcha Če-kun a její 50letý synovec Čcha Song-il ze Severu pustili do rozhovoru o mezinárodní politice a příčinách korejské války.

Korejci už by měli konečně "vyhnat ty americké grázly", prohlásil Cha podle přítomných jihokorejských novinářů a začal obviňovat Američany z neplnění slibů z červnového summitu vůdce KLDR Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Cha opáčila, že to byl zakladatel KLDR Kim Ir-sen, dědeček stávajícího vůdce, kdo začal v roce 1950 válku. "To je lež," protestoval synovec. "Tu zavinili Američané." Cha se poté usmála a pohotově změnila téma. Jihokorejští představitelé se totiž účastníky schůzek snaží na podobné situace připravit a nabádají je, aby nekritizovali severokorejské vedení a ekonomiku.

Stejnou zkušenost měl i Jihokorejec Hong Jong-ki, který se společně se svou matkou sešel v roce 2015 v Diamantových horách se svými třemi tetami ze Severní Koreje. "Chválily vedení země v čele s Kim Čong-unem a život v KLDR tak často, že jsme si vůbec nemohli normálně popovídat," uvedl Hong s tím, že severokorejští činitelé stáli těsně vedle jejich stolu a poslouchali každičké slovo.

 

Právě se děje

Další zprávy