V KLDR bují kanibalismus, hladoví jedí i vlastní děti

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 1. 2013 11:55
Režim v zemědělských oblastech zabavil veškerou úrodu, hlady zemřelo už 10 000 lidí
KLDR sužuje extrémní chudoba a hlad.
KLDR sužuje extrémní chudoba a hlad. | Foto: REUTERS / Reinhard Krause

Pchjongjang - Necelý týden poté, co Rada bezpečnosti OSN v reakci na prosincovou zkoušku rakety dlouhého doletu zpřísnila sankce vůči režimu Kim Čong-una, se objevily šokující zprávy o množících se případech kanibalismu ve zbídačelé severokorejské společnosti.

Reportéři ze sdružení Asia Press přinesli svědectví přímo z odlehlých zemědělských provincií Severní a Jižní Hwanghae, kde už současný hladomor podle dostupných informací zabil na 10 tisíc lidí.

Místní obyvatelé jsou tak zoufalí, že jedí těla zemřelých. Nebo - ve snaze utišit hlad - dokonce zabíjejí.

Asia Press je zvláštní tisková agentura se sídlem v Japonsku, která najala reportéry z řad samotných Severokorejců.

Reportéři v utajení mimo jiné informovali o případu otce, jenž kvůli hladu zabil syna a dceru. Své manželce pak chtěl naservírovat maso vlastních dětí.

"Ten muž zabil starší dceru a potom i syna, protože vše viděl. Když se žena vrátila domů, tvrdil jí, že sehnal maso. Manželka ale pojala podezření a kontaktovala policii. Ta později našla části dětských těl. Muže zastřelila popravčí četa," potvrdil nejmenovaný svědek, s nímž mluvili reportéři najatí Asia Press.

"Nejhrůznější na tom je to obrovské množství svědectví, jaké jsme o kanibalismu získali," řekl britskému listu The Daily Mail autor dvanáctistránkové zprávy Asia Press Jiro Išimaru.

Podle dalšího novináře Gu Gwang-ha, jehož cituje The Independent, se objevil i případ muže, jenž vykopal hrob vnoučat a jedl jejich ostatky.

Test severokorejské rakety dlouhého doletu:

O dalším konkrétním případu píší The Sunday Times. Nejmenovaný představitel vládnoucí Korejské strany práce prý přiznal, že policie v oblasti Chongdan zatkla muže, který "zešílel hlady, vařil si vlastní dítě a jedl jeho syrové maso".

S lidským masem se i obchoduje

Skrytý hladomor je důsledkem extrémního sucha. To málo, co se na polích podařilo vypěstovat, režim zkonfiskoval a poslal do Pchjongjangu. Zemědělcům tak nezbylo téměř nic. Zatímco vesničané umírají hlady, strana představuje své smělé a nesmírně nákladné plány v jaderném a vesmírném programu.

Není to poprvé, co z neizolovanější země světa prosákly informace o kanibalismu. V květnu minulého roku jihokorejský Institut pro národní sjednocení vydal zprávu, že Severokorejec zabil kolegu, část jeho těla snědl a zbytek se snažil prodat jako skopové.

Občané umírají, strana slaví:

V roce 2011 byl zase popraven muž, který kvůli masu zabil dokonce 11 lidí, části těl pak prodával jako vepřové. Zatím nejhorší hladomor postihl KLDR v polovině 90. let minulého století. Počet obětí není přesně znám, odhady se pohybují mezi 240 tisíci a 3,5 milionu lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy