V kauze 39 udušených migrantů začal v Anglii soud. Obviněným hrozí desítky let vězení

ČTK ČTK
5. 10. 2020 19:56
Výběrem poroty v pondělí v Londýně začalo hlavní přelíčení kvůli úmrtí 39 migrantů z Vietnamu, kteří byli před rokem nalezeni mrtví v chladírenském voze na jihovýchodě Anglie. Před soudem v následujících dnech stanou čtyři muži ve věku 23 až 43 let, již čelí obvinění ze zabití a z napomáhání nelegální migraci. Vinu odmítají, píše agentura AFP.
Kamion, ve kterém policie nalezla 39 těl.
Kamion, ve kterém policie nalezla 39 těl. | Foto: Reuters

Samotné slyšení před trestním tribunálem Old Bailey začne ve středu a podle AFP potrvá až šest týdnů.

K zabití 39 migrantů se už přiznali řidič kamionu Maurice Robinson a přepravce Ronan Hughes, kteří před soudem stanou při dalším slyšení.

Vietnamský soud za napomáhání nelegální migraci 15. září odsoudil sedm lidí. Muži ve věku 26 až 36 let si vysloužili podmíněné i nepodmíněné tresty v rozsahu dvou a půl až sedmi a půl let vězení.

Těla 31 mužů a osmi žen se našla 23. října 2019 v chladírenském kontejneru, který byl zaparkován v průmyslové zóně města Grays poblíž Londýna. Kontejner se dostal do Anglie z belgického přístavu Zeebrugge. Nejstarší z obětí bylo 44 let, dvěma nejmladším chlapcům 15 let. Podle vyšetřovatelů zemřeli Vietnamci kvůli nedostatku kyslíku a kvůli přehřátí v uzavřeném prostoru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy