V Katovicích demonstrovaly 4000 lidí za autonomii Slezska

13. 7. 2013 22:35
Při sčítání lidu se k oficiálně neuznané slezské národnosti přihlásilo 800.000 lidí
Foto: Ondřej Besperát

Katovice (Polsko) - V Katovicích na jihu Polska v sobotu demonstrovaly asi čtyři tisícovky lidí za větší autonomii Slezska. Informovala o tom místní média. Akci svolalo Hnutí za slezskou autonomii (RAŚ), které o větší samostatnost tohoto průmyslového regionu na jihu Polska léta usiluje. Při posledním sčítání lidu v roce 2011 se k oficiálně neuznané slezské národnosti přihlásilo 800.000 lidí.

Lidé z okolí Katovic a Opole, tedy z takzvaného Horního Slezska, bojují o větší autonomii oblasti od konce 90. let minulého století. Usilují, aby Slezsko v některých oblastech dostalo větší pravomoci rozhodovat o vlastních záležitostech a získalo status podobný třeba německým spolkovým zemím.

Snahy o větší svébytnost Slezského vojvodství mají ale v Polsku i hlasité kritiky, k nimž patří například politici národně-konzervativní opoziční strany Právo a spravedlnost. Už několikrát zopakovali, že považují Slezany za "pátou kolonu" Německa.

Ve Slezsku, kde kvůli jeho geografické poloze po staletí bojovali o nadvládu Poláci, Němci a Češi, to s národnostní identitou bývalo různé; podle situace se lidé považovali za Slezany-Poláky, Slezany-Němce, Slezany-Čechy anebo prostě Slezany. Za druhé světové války byli odváděni do wehrmachtu, v komunistickém Polsku s nimi úřady často zacházely jako se zrádci a s občany horší kategorie.

K českým zemím patřilo Horní Slezko za posledních Přemyslovců a poté v 17. a první polovině 18. století. V roce 1742 si pak oblast mezi sebe rozdělily Prusko a Rakouské císařství. Dnes leží větší část tohoto regionu v Polsku a menší v ČR, v polské části dodnes žije poměrně početná německá menšina.

Slezská národnost v Polsku sice oficiálně neexistuje, hlásí se k ní ale stále více lidí. Při sčítání lidu z roku 2002 jich bylo 173.000, o devět let později už více než čtyřikrát tolik.

 

Právě se děje

Další zprávy