Rána pro Madrid: katalánští separatisté si po volbách udrží většinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2017 6:15
V Katalánsku skončily předčasné volby do regionálního parlamentu, volební místnosti se uzavřely ve 20:00. Separatistické strany opět získaly absolutní většinu v katalánském parlamentu.
Sesazený premiér Katalánska Puigdemont oslavoval v exilu výsledek regionálních voleb. V nich zvítězily strany, které chtějí samostatnost Katalánska. | Video: Reuters

Barcelona - V barcelonském přístavu ve čtvrtek večer na povolebním mítinku katalánští separatisté už oslavovali vítězství separatistických stran ve volbách a volali "Puigdemont prezident!". Zdravili tak do Bruselu lídra koalice Společně pro Katalánsko, která ve volbách skončila těsně druhá.

"Požadujeme svobodný návrat členů vlády, která se nachází v exilu," prohlásil na mítinku lídr organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) Agustí Alcoberro. Odkazoval tak na pětici členů Madridem sesazené katalánské vlády, kteří uprchli před trestním stíháním do Belgie.

Návrat "vlády z exilu" a svobodu pro "politické vězně" žádala ve čtvrtek i šéfka strany Republikánská levice Katalánska (ERC), která skončila třetí se 32 mandáty. "Ať žije republika, ať žije Oriol Junqueras," prohlásila Marta Roviraová s odkazem na lídra ERC Junquerase, který je od začátku listopadu ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

"A teď už nám Rajoy udělá tu laskavost a sedne si k jednacímu stolu? Bude respektovat pravidla demokracie? Jako demokrat by je měl respektovat," řekla také Roviraová na adresu španělského premiéra Mariana Rajoye. Toho bývalé katalánské vedení v čele s Puigdemontem obviňovalo z toho, že nechce jednat o budoucnosti Katalánska. Rajoy vždy tvrdil, že nebude jednat o ničem, co odporuje ústavě.

"Rádi bychom upozornili, že lidovci, kteří aplikovali v Katalánsku ústavní článek 155, se stali v parlamentu marginální skupinou," uvedl také Alcoberro s odkazem na výsledky voleb. Lidovci v nich získali podle posledních výsledků jen tři křesla v regionálním parlamentu. Na základě článku 155 převzala španělská lidovecká vláda koncem října přímou správu nad Katalánskem.

Oslavovalo se i ve volebním štábu strany Ciudadanos, která volby v Katalánsku vyhrála se 37 mandáty. Na sociálních sítích se objevila fotografie s radostným objetím šéfa strany Ciudadanos Alberta Rivery a předsedkyně katalánské odbočky této strany (Ciutadans) Inés Arrimadasové.

Arrimadasové poblahopřál lídr katalánských lidovců Xavier García Albiol. "Cítím se pyšný na tuto stranu," řekl Albiol. K absolutní většině separatistů nicméně dodal, že má obavy o sociální a ekonomickou budoucnost Katalánska.

Po sečtení 99 procent hlasů mají separatistické strany dohromady 70 křesel ve 135členném parlamentu.

Puigdemont: Článek 155 musí být pozastaven

Katalánský expremiér Carles Puigdemont z Bruselu vyzval španělskou vládu, aby s ohledem na výsledky čtvrtečních voleb v Katalánsku okamžitě zrušila přímou správu nad touto autonomní oblastí. Puigdemont rovněž prohlásil, že Evropa bude muset vzít na vědomí výsledek voleb v Katalánsku. V nich získaly tři separatistické strany absolutní většinu v regionálním parlamentu.

Mluvčí Evropské komise v reakci uvedl, že pozice EU je neměnná a k výsledkům voleb se EU nebude vyjadřovat. Představitelé unijních institucí v předchozích týdnech vyjadřovali promadridský postoj, tedy pro jednotu Španělska. Nezávislé Katalánsko podle nich nikdo v EU neuzná.

"Jako premiér Katalánska chci poblahopřát svému lidu k dnešnímu výsledku, který je neoddiskutovatelný," prohlásil v Bruselu v reakci na čtvrteční volby Puigdemont. "Vyhráli jsme volby ve výjimečné situaci, s kandidáty ve vězení a s vládou v exilu," řekl také Puigdemont, který je několik týdnů v Belgii se čtyřmi ministry své vlády. Tu Madrid koncem října sesadil kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

"Zítra musí být článek 155 pozastaven a musí být osvobozeni vězni," prohlásil ve čtvrtek Puigdemont. Dodal také, že jeho vláda bude pokračovat tam, kde skončila před použitím článku 155.

Na základě tohoto ústavního článku převzal Madrid přímou správu nad Katalánskem poté, co jeho parlament 27. října schválil rezoluci o nezávislosti. Vězni měl na mysli dva katalánské exministry, kteří jsou ve vazbě od začátku listopadu, a dva aktivisty, kteří jsou ve vězení už od poloviny října. Všichni jsou, jako celá katalánská vláda, obviněni ze vzpoury.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy