V Karibiku tiká ekologická bomba. U Venezuely se potápí loď se 150 miliony litrů ropy

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 10. 2020 18:45
V Karibiku se schyluje k obří ekologické katastrofě. U pobřeží Venezuely kotví tanker s asi 150 miliony litrů ropy. Údajně se opravuje. Nedávno zveřejněné snímky ale ukazují, že se tanker nebezpečně naklání.
U Venezuely se potápí obří ropný tanker | Video: Twitter/Fifty Shades of Whey

Venezuelský tanker Nabarima je skladovací a vykládací loď, která trvale kotví v zálivu Paria blízko ostrova Trinidad. Je opuštěná už od začátku loňského roku, kdy Spojené státy uvalily embargo na venezuelskou státní ropnou společnost PDVSA. Ta od té doby nemůže obchodovat s ropou vytěženou v zálivu, a tak palivo zůstalo na lodi.

Pokud se rozlije do moře, zlikviduje tamní ekosystém a zničí živobytí místních rybářů. "Pokud se tato věc převrátí, všichni se budeme potýkat s následky ještě další desetiletí," varuje Gary Aboud, zástupce trinidadské ekologické organizace Rybáři a přátelé moře.

Také americké velvyslanectví na Trinidadu a Tobagu volá po okamžité akci, která by zabránila rozlití ropy do moře.

Podle informací agentury Reuters se plavidlo naklání, protože na něm probíhají opravy. Venezuelská PDVSA ještě v září tvrdila, že tanker je v "uspokojivém stavu". Spravuje ho společně s nadnárodní ropnou společností Eni, sídlící v Itálii, která minulý pátek oznámila, že se snaží palivo z lodi odčerpat. Oficiálně požádala USA o povolení, protože uvalené embargo zakazuje i jakkoliv nakládat s venezuelskou ropou.

Pokud se to nestihne, hrozí, že se do Karibského moře rozlije přes 150 milionů litrů, které vytvoří největší ropnou skvrnu na světě. Některé zdroje uvádějí ještě větší množství.

Kolabující ropný průmysl

Nabarima je jako tikající bomba. Její náklad je několikanásobně větší, než byl náklad lodi Exxon Valdez, která po havárii v roce 1989 způsobila dosud nejkatastrofálnější únik ropy do moře v historii. Exxon Valdez převážela 41 milionů litrů ropy, když ztroskotala u pobřeží Aljašky. Ropná skvrna zabila čtvrt milionu mořských ptáků, tisíce mořských vyder a stovky tuleňů a orlů. Znečistila plankton, způsobila kolaps rybářství a zahubila miliony jiker lososů.

Podobných tikajících bomb je ale u pobřeží Venezuely hned několik. Ropný průmysl kdysi bohaté jihoamerické země se pomalu rozpadá.

Ropa sloužila po desetiletí jako hlavní zdroj financí venezuelské vlády. Ta ale v posledních letech málo investovala do stárnoucí infrastruktury. Korupce, embargo a klesající ceny ropy dovedly kdysi prosperující byznys ke kolapsu. Venezuelská vláda nezvládá financovat opravy ropovodů, rezivějících tankerů a rafinerií.

Na některých místech podmořské potrubí praská a do vody se uvolňuje ropa, jinde z moře tryská zemní plyn. Americký deník Washington Post natočil v září ropnou skvrnu a nedaleký únik plynu u pobřeží Venezuely. "Máme velké obavy. Nevíme o tom ale absolutně nic, protože dosud nám vláda neřekla, co se děje, a to nás děsí nejvíce. Za tři měsíce jsme tu nechytili ani jeden kilogram krevet. A to je přitom náš hlavní zdroj obživy," stěžuje si na videu místní rybář Nelio Medina.

Jen letos v létě došlo ve venezuelských vodách hned ke třem nehodám. Neznámé množství ropy uniklo z prasklého potrubí u severozápadního pobřeží, k další nehodě došlo u pobřeží nedaleko metropole Caracasu. Naklánějící se tanker Nabarima je zatím poslední hrozbou.

Ropa, plyn, zlato

Podfinancovaný průmysl znečišťuje životní prostředí i ve vnitrozemí. U hranic s Kolumbií se těží zlato, kvůli kterému se kácí prales a vyhání domorodé obyvatelstvo. V největším jihoamerickém jezeře Maracaibo stojí rozbité a opuštěné vrty, ze kterých stále bublá na povrch ropa a plyn.

Venezuela ani nemá na koho se obrátit o pomoc při havárii a rozlití ropné skvrny, jako to nedávno udělal například Mauricius, u jehož břehů havaroval japonský tanker. A tak podle neziskových organizací podobné katastrofy tutlá. Mezi lety 2010 a 2016 byla podle venezuelské lidskoprávní organizace Provea státní společnost PDVSA zodpovědná za celkem 46 tisíc úniků ropy.

 

Právě se děje

Další zprávy