V Kanadě zůstalo pod povrchem 39 horníků, záchranný tým už je našel

ČTK ČTK
28. 9. 2021 7:56
Na severu kanadské provincie Ontario zůstalo uvězněno pod povrchem kvůli technické závadě 39 horníků. Podle společnosti Vale, která důl provozuje, se horníci nacházejí 900 až 1200 metrů pod povrchem, informovala agentura AP. Jejich evakuace by měla být hotová v úterý v noci místního času. Pod povrchem jsou zablokovaní od neděle.
Důl v Kanadě, ilustrační foto.
Důl v Kanadě, ilustrační foto. | Foto: Reuters

K uvězněným horníkům se dostal první záchranný tým, který jim má pomoci s návratem na povrch. Podle týmu není nikdo zraněn a muži mají přístup k jídlu, pitné vodě i lékům. Za podpory záchranného týmu by se měli vrátit na povrch skrze vedlejší žebříkový východ.

"Děláme vše, abychom zajistili jejich bezpečnost," řekla mluvčí firmy Danica Pagnuttiová.

Odbory United Steelworkers uvedly, že jsou mírně optimistické, že se horníci bezpečně vrátí na povrch. Premiér provincie Ontario Doug Ford řekl, že zpráva, že nikdo není zraněný, je velkou úlevou.

Muži nemohli důl opustit, když v neděli přestal fungovat důlní výtah v hlavní šachtě. Podle firmy, která v oblasti těží měď či nikl, se tak stalo při přepravě rozměrných strojů. Ontarijské ministerstvo práce uvedlo, že neštěstí po ukončení záchranné akce prošetří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy