V Kanadě běsní šílený střelec, lidé nemají vycházet

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 5. 6. 2014 14:55
Policie muže identifikovala jako 24letého Justina Bourquea. Ve městě Moncton zabil tři lidi. Obyvatelé byli vyzváni, aby se zamkli doma a nevycházeli.
Foto: Reuters

Nový Brunšvik (Kanada) - Policie ve východokanadském městě Moncton pátrá po střelci v maskované uniformě, který ve středu večer v Novém Brunšviku zastřelil tři policisty a další dva strážce zákona zranil.

Královská kanadská jízdní policie muže identifikovala jako 24letého Justina Bourquea a usilovně po něm pátrá. Severozápadní část města, kde žije asi 70 tisíc obyvatel, je zcela uzavřena a policie místní vyzvala, aby se zamkli doma a nevycházeli. Uzavřeny byly úřady i školy a nevyjely ani městské autobusy.

Místní média zveřejnila fotografii hledaného, na níž je v maskáčích s černou čelenkou na hlavě a s puškou v rukou.

Na všech výjezdech z města policisté vybudovali zátarasy, nebezpečného střelce ale stále hledají marně.

Nepůjdeme spát, dokud ho nechytneme

Podle očitých svědků, na něž se odvolává BBC, se první výstřely ozvaly ve středu okolo osmi večer místního času (1:00 SELČ). K další střelbě údajně došlo o dvě hodiny později. Ráno policie rozšířila zónu města Moncton,

Jeden z občanů podezřelého ve středu zahlédl z okna svého domu. Stál v maskovacím oděvu a s puškami na ulici a mířil zbraň na policejní automobily. Svědek i s rodinou stáli venku, a když se ozvala palba, vběhli všichni do domu. "Je to šílené, hovoříme o tom s přáteli na Facebooku a nepůjdeme spát, dokud ho nechytí. Jsme si jisti, že nikdo v Monctonu nespí, protože on je stále někde tady," citoval svědka kanadský Globe and Mail.

Premiér Stephen Harper kondoloval rodinám policistů a také jejich kolegům.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy