Kalifornii sužují požáry. Až 200 tisíc osob je bez domova, milion bez elektřiny

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2019 17:28
V Kalifornii na západním pobřeží USA dál zuří požáry, které již přinutily téměř 200 tisíc lidí k opuštění domovů. Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil celostátní stav nouze. Místní energetická společnost PG&E preventivně přerušuje dodávky proudu kvůli nebezpečí vzniku nových požárů.
Požáry v Los Angeles v Kalifornii
Požáry v Los Angeles v Kalifornii | Foto: Reuters

Úřady využívají v boji s požáry všechny dostupné prostředky, napsala agentura AP. Bez elektřiny dnes bude téměř milion domácností a podniků, výpadky by přitom mohly trvat až 48 hodin. 

Nejlidnatější americký stát, který má na 40 milionů obyvatel, se s požáry potýká od čtvrtka. Zatím není jasné, co je způsobilo. Energetická společnost PG&E však uvedla, že těsně před propuknutím ohně na severu se v oblasti porouchalo vedení vysokého napětí.

Vinařskou oblast Sonoma severně od San Franciska nyní trápí požáry nejvíce. Požárníci mají pod kontrolou jen asi desetinu hořícího území o rozloze více než 100 kilometrů čtverečních. Situaci komplikuje suchý a silný vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu, který je nejsilnější za několik posledních let.

Meteorologové varují, že vítr může způsobit nepředvídatelné chování plamenů a může šířit žhavé uhlíky na kilometry daleko. Vlhkost vzduchu přitom na některých místech klesá na jednociferné hodnoty.

"Jakákoli jiskra z kteréhokoli zdroje může způsobit katastrofu," varoval představitel PG&E. "Nechceme být jedním z těchto zdrojů," dodal. Preventivní výpadky se v neděli mají dotknout až 2,35 milionu lidí. Energetická společnost se obává, že oheň by mohl vzniknout například při zkratku v případě vyvrácení sloupů elektrického vedení.

Možná souvislost mezi nynějšími požáry a porouchaným elektrickým vedením je podle AP připomínkou neštěstí z minulého roku, kdy oheň ve městě Paradise zabil 85 lidí. Byl to nejkatastrofičtější požár ve Spojených státech za poslední století. Státní úřady při vyšetřování došly k závěru, že jej zažehlo právě poškozené elektrické vedení společnosti PG&E.

Už v pátek muselo být evakuováno na 50 tisíc lidí z oblasti Santa Clarita severně od Los Angeles. Téměř všichni evakuovaní se však přes víkend mohli vrátit do svých domovů, hasiči tam mají většinu požáru již pod kontrolou. Místní policie uvedla, že na spáleništi našla lidské pozůstatky, není však jisté, zda toto úmrtí souvisí s požárem.

S živlem se stále potýká několik tisíc hasičů. Vítr rychle šíří plameny do dalších oblastí, cílem požárníku je nyní zabránit tomu, aby požár zasáhl hustě obydlené oblasti.

Video: V Kalifornii hoří lesy, oheň zasáhl severní okraje Los Angeles

Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy