Afghánská poslankyně přišla kvůli Tálibánu o práci. V neděli byla zastřelena

ČTK ČTK
16. 1. 2023 14:25
Neznámí útočníci zastřelili v neděli v Kábulu bývalou poslankyni Mursal Nabízádaovou, která zastávala funkci do předloňského srpna, kdy se vrátilo k moci radikální hnutí Tálibán. Při útoku zahynul i jeden osobní ochránce exposlankyně a její bratr. Policie uvedla, že případ vyšetřuje. Podle agentury AP jde o první vraždu bývalého člena parlamentu v Kábulu po převzetí moci ze strany Tálibánu.
Afghánské ženy.
Afghánské ženy. | Foto: Reuters

Bývalá poslankyně byla podle agentury AFP zvolena v roce 2018 a zastupovala v parlamentu Kábul až do srpna roku 2021, kdy se vrátilo k moci hnutí Tálibán. Na rozdíl od jiných afghánských politiků, kteří podporovali prozápadní vládu, odmítla Afghánistán opustit. "Byla to silná žena, která mluvila otevřeně, hájila své postoje, i když jí hrozilo nebezpečí," vzpomněla na kolegyni další bývalá poslankyně Mariam Solajmančilová.

Podle policie byl při útoku zastřelen jeden osobní ochránce, zatímco další z místa činu uprchl s penězi a šperky. Policie slíbila vraždu prošetřit a postavit útočníky před justici.

Útok odsoudili i zahraniční politici a političky. "Byla zavražděna ve tmě, zatímco Tálibán tvoří svůj systém genderového apartheidu za denního světla," uvedla německá europoslankyně Hannah Neumannová. Americká chargé d'affaires pro Afghánistán Karen Deckerová uvedla, že je úmrtí Nabízádaové "tragickou ztrátou".

Během prozápadních vlád mohly ženy v afghánské společnosti zastávat i vysoké posty. Tálibán naopak po svém návratu k moci omezuje působení žen na veřejnosti, zakazuje jim studium na školách a snaží se také omezovat jejich zaměstnávání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy