V Kábulu se objevila obrna, poprvé od pádu Tálibánu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 2. 2014 11:44
Onemocněla tříletá dívka, úřady mají strach z epidemie.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - V afghánské metropoli Kábulu se objevila dětská obrna, poprvé od pádu Tálibánu v roce 2001.

Nebezpečnou chorobou se infikovala tříletá dívenka a ministerstvo zdravotnictví vzápětí nařídilo plošné očkování.

Obrna, která postihuje nervovou soustavu, se zdá být téměř vymýcena, přetrvává ale v Afghánistánu, Pákistánu a na severu Nigérie, kde islámští radikálové zdravotníkům brání v očkování.

V Afghánistánu nicméně počet případů poklesl vzápětí poté, co místní Tálibán změnil přístup a očkování povolil. V roce 2011 úřady zaznamenaly 80 případů obrany, o rok později 37 a loni jen 14. Výskyt nového případu v Kábulu však experty znepokojil.

Virus přežívá v Pákistánu

Obrna postihla dívku z chudé komunity někdejších kočujících pastevců, kteří se usadili v kopcích na východě hlavního města, kde žijí bez tekoucí vody a elektřiny, leckdy jen ve stanech.

Zdravotníci tam navštěvují každou rodinu, aby děti naočkovali. Vakcínu dětem kapou do úst, očkování označí na paži modrou čárou a připíší datum na zeď. Metoda se může zdát primitivní, nicméně desetitisíce dobrovolníků z řad místních obyvatel nemoc v zemi téměř vymýtily.

Obrna

Obrna postihuje především děti mladší pěti let. Způsobuje ji virus, jenž zasahuje nervový systém.

Za posledního čtvrt století se podařilo nemoc takřka vymýtit. Zatímco ještě v roce 1988 WHO evidovala 350 000 případů, loni to bylo jen 223. Stále se vyskytuje v Afghánistánu, Nigérii a Pákistánu.

U kábulské dívky byla nákaza zjištěna až ve chvíli, kdy ochrnula. "Stěžovala si, že nemůže vstát, že ostatní děti si hrají, ale ona nemůže," řekl dívčin strýc. Její otec pracuje jako taxikář a často jezdí k hranici s Pákistánem, odkud se nemoc mohla přenést. Téměř všechny loňské případy se vyskytly v regionech sousedících s Pákistánem.

Obrna

Obrna postihuje především děti mladší pěti let. Způsobuje ji virus, jenž zasahuje nervový systém.

Za posledního čtvrt století se podařilo nemoc takřka vymýtit. Zatímco ještě v roce 1988 WHO evidovala 350 000 případů, loni to bylo jen 223. Stále se vyskytuje v Afghánistánu, Nigérii a Pákistánu.

Zatímco Tálibán v Afghánistánu uznává výhody moderní medicíny, jeho pákistánská odnož se jeví ideologicky vyhraněnější skupinou přívrženců svaté války, podobně jako Boko Haram v Nigérii. Odmítá vše, co přichází ze Západu, neváhá zabíjet zdravotníky či tvrdit o očkování, že je to jen pláštík pro sterilizaci muslimů a muslimek.

Syrské ohnisko nákazy

Na konci minulého roku se nebezpečná virová nákaza objevila ve válkou zmítané Sýrii a Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že kvůli migraci prchajících obyvatel hrozí v okolních zemích epidemie.

Panují i obavy před zatažením nemoci do Evropy. V Libanonu a dalších zemích proto začali s preventivním očkováním a prozatím se zdá, že se hrozbu epidemie podařilo zažehnat.

Dětská obrna je virové onemocnění, které se přenáší kontaminovanou vodou či potravinami, především ve špatných hygienických podmínkách. U některých nakažených napadne nervový systém a způsobí nevratnou paralýzu.

 

Právě se děje

Další zprávy