V Jižní Koreji byl zatčen vůdce hnutí, které je spojováno se šířením koronaviru

ČTK ČTK
1. 8. 2020 10:28
Jihokorejské úřady v sobotu zatkly zakladatele a vůdce náboženského hnutí Sinčchondži, které bylo v únoru centrem šíření koronaviru v zemi. 88letý I Man-hi čelí podle tiskových agentur obvinění, že před úřady tajil klíčové informace, čímž bránil vyhledávání lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženými.
Zakladatel náboženského hnutí Sinčchondži hovoří v televizi.
Zakladatel náboženského hnutí Sinčchondži hovoří v televizi. | Foto: Reuters

Hnutí Sinčchondži je spojováno s více než 5200 případy nákazy koronavirem, což představuje 36 procent z celkového počtu infekcí v Jižní Koreji, uvedla agentura Reuters.

Hnutí Sinčchondži se inspiruje křesťanstvím, i když se od jeho učení zásadně odchyluje a bývá považováno za sektu. Odhaduje se, že má více než 200 000 členů.

Infekci mezi členy hnutí podle dřívějších zpráv zřejmě v únoru roznesla 61letá žena označovaná za takzvanou superpřenašečku. Většina infekcí byla spojena s jedním kostelem ve městě Tegu, kde se věřící scházejí.

Vůdce hnutí I Man-hi epidemii nemoci covid-19 označil za "ďáblův čin", který má zastavit rozrůstání hnutí Sinčchondži. Prokuratura vůdce obviňuje, že před úřady skrýval podrobnosti o členech hnutí a o místech, kde se scházejí. Podezřelý je také ze zpronevěry 5,6 miliardy wonů (105 milionů Kč) z církevních fondů.

Hnutí Sinčchondži v prohlášení uvedlo, že jeho vůdce byl znepokojen požadavky vlády na zveřejnění osobních údajů o členech. Nikdy se ale podle sdělení nepokoušel tyto informace tajit.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Hokejisté Litvínova se po karanténě dnes vrátili do tréninku

Hokejisté Litvínova se po čtrnáctidenní karanténě kvůli koronavirové nákaze dnes odpoledne vrátili do přípravy na nový ročník extraligy. Přerušit ji museli ve čtvrtek 23. července po předchozím jediném dni tréninku na ledě poté, co byl na covid-19 pozitivně testován hráč A-týmu.

"Nákaza koronavirem samozřejmě ovlivnila naši přípravu, protože jsme ztratili dva týdny. Je to věc, se kterou se musíme vypořádat a jít dále. Hráči se v rámci svých možností připravovali v domácím prostředí i během karantény podle plánů od kondičního trenéra," řekl klubovému webu Vervy trenér Vladimír Országh.

Hráči, realizační tým i část zaměstnanců klubu podstoupili během karantény dva testy. Ty kontrolní v úterý podle klubového serveru u všech potvrdily negativní výsledky. Do přípravy se vrací i nejmenovaný hráč, který byl 23. července pozitivně testován.

Dvanáctý tým uplynulého ročníku extraligy se může začít opět naplno chystat na nový ročník. "Každý den jsme navíc měli on-line porady, kde jsme měli prostor řešit i taktiku. Nyní se vracíme zpátky na led a v příštím týdnu nás už čekají zápasy, takže všechno musí proběhnout ve zrychlené formě, abychom byli na zápasy nachystaní," prohlásil Országh, který po minulé sezoně nahradil na lavičce Severočechů Vladimíra Kýhose.

První přípravný duel sehraje Litvínov v rámci Poháru Generali České pojišťovny v úterý v Karlových Varech. Zápasy z tohoto týdne - z úterka v Liberci a ze čtvrtka proti Mladé Boleslavi - byly odloženy na pozdější termín.

Zdroj: ČTK
Další zprávy