V Jižní Karolíně chtějí popravovat zločince na elektrickém křesle, věznicím chybí smrticí injekce

ČTK ČTK
8. 3. 2018 9:50
V místním parlamentu v americké Jižní Karolíně prošel v prvním hlasování zákon, který věznicím výslovně ukládá použití elektrického křesla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Externí

Washington - V parlamentu amerického státu Jižní Karolína se rozhořela debata o metodách usmrcení zločinců, kterou vyvolal nedostatek účinné látky pro smrticí injekce. Farmaceutické firmy buď z etických důvodů, nebo kvůli obavám z negativní reklamy odmítají věznicím dodávat požadovaná sedativa.

Jižní Karolína proto uvažuje o elektrickém křesle, případně o popravách zastřelením.

Smrticí injekce jako prostředek poprav jsou v americké justici velké téma. Americké soudy už několikrát kvůli problematickému obsahu injekcí plánované popravy zablokovaly, dříve používané látky byly zakázány, evropští dodavatelé jakékoli nové dodávky odmítají a chemikálií je nedostatek.

V současné době platí trest smrti v 31 státech USA, forma popravy se ale liší.

V Jižní Karolíně platí od roku 1995 zákon, podle kterého si odsouzenec může vybrat mezi smrticí injekcí a elektrickým křeslem. Všichni odsouzenci si v posledních letech zvolili injekci s vědomím, že účinnou látku věznice nemají. Poprava se proto v těchto případech odkládala na neurčito.

Od roku 2011 v Jižní Karolíně žádný odsouzenec rukou kata nezemřel, v celách smrti je 35 lidí.

V místním parlamentu prošel v prvním hlasování zákon, který věznicím výslovně ukládá použití elektrického křesla. Tuto metodu zavedli v Jižní Karolíně v roce 1912, na křesle od té doby v tomto státě zemřelo přes 200 vězňů.

Podle agentury AP se objevil i poslanecký návrh na zavedení trestu smrti zastřelením, což je podle senátora Brada Huttoa humánnější metoda než elektrický výboj. Návrh ale neprošel.

Usmrtit odsouzence na elektrickém křesle umožňují zákony devíti amerických států. Od roku 2000 bylo v USA popraveno 871 lidí, z toho na elektrickém křesle čtrnáct, naposledy v roce 2013.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy