V Jižní Karolíně chtějí popravovat zločince na elektrickém křesle, věznicím chybí smrticí injekce

ČTK ČTK
8. 3. 2018 9:50
V místním parlamentu v americké Jižní Karolíně prošel v prvním hlasování zákon, který věznicím výslovně ukládá použití elektrického křesla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Externí

Washington - V parlamentu amerického státu Jižní Karolína se rozhořela debata o metodách usmrcení zločinců, kterou vyvolal nedostatek účinné látky pro smrticí injekce. Farmaceutické firmy buď z etických důvodů, nebo kvůli obavám z negativní reklamy odmítají věznicím dodávat požadovaná sedativa.

Jižní Karolína proto uvažuje o elektrickém křesle, případně o popravách zastřelením.

Smrticí injekce jako prostředek poprav jsou v americké justici velké téma. Americké soudy už několikrát kvůli problematickému obsahu injekcí plánované popravy zablokovaly, dříve používané látky byly zakázány, evropští dodavatelé jakékoli nové dodávky odmítají a chemikálií je nedostatek.

V současné době platí trest smrti v 31 státech USA, forma popravy se ale liší.

V Jižní Karolíně platí od roku 1995 zákon, podle kterého si odsouzenec může vybrat mezi smrticí injekcí a elektrickým křeslem. Všichni odsouzenci si v posledních letech zvolili injekci s vědomím, že účinnou látku věznice nemají. Poprava se proto v těchto případech odkládala na neurčito.

Od roku 2011 v Jižní Karolíně žádný odsouzenec rukou kata nezemřel, v celách smrti je 35 lidí.

V místním parlamentu prošel v prvním hlasování zákon, který věznicím výslovně ukládá použití elektrického křesla. Tuto metodu zavedli v Jižní Karolíně v roce 1912, na křesle od té doby v tomto státě zemřelo přes 200 vězňů.

Podle agentury AP se objevil i poslanecký návrh na zavedení trestu smrti zastřelením, což je podle senátora Brada Huttoa humánnější metoda než elektrický výboj. Návrh ale neprošel.

Usmrtit odsouzence na elektrickém křesle umožňují zákony devíti amerických států. Od roku 2000 bylo v USA popraveno 871 lidí, z toho na elektrickém křesle čtrnáct, naposledy v roce 2013.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy