V jižní Číně vypukla nejhorší epidemie dengue za dvacet let

ČTK ČTK
7. 10. 2014 8:05
Na rozšíření nemoci se podle odborníků podepsalo mimořádně horké a deštivé počasí, ale také zvýšení pohyb lidí cestujících po jihovýchodní Asii.
Horečku dengue přenášejí komáři.
Horečku dengue přenášejí komáři. | Foto: Wikimedia Commons

Peking - Nejméně šest mrtvých a 20 000 nakažených má v jižní Číně na svědomí epidemie horečky dengue, která je podle místních úřadů nejhorší, jakou tato oblast zažila za posledních 20 let. Informovala o tom v úterý agentura AP.

Podle odborníků v nejhůře postižené provincii Kuang-tung se na rozšíření nemoci podepsalo mimořádně horké a deštivé počasí a také stoupající počet obyvatel, kteří cestují do oblastí jihovýchodní Asie, kde se dengue endemicky vyskytuje.

V provincii Kuang-tung nyní přibývá více než 1000 nových případů denně, uvedly provinční zdravotní úřady na svých internetových stránkách.

Horečka dengue je infekce, kterou způsobuje virus dengue, přenášený komáry. K symptomům nemoci patří horečka, bolesti hlavy, kožní vyrážka podobná spalničkám a bolesti svalů a kloubů. Ve vážné formě může být smrtelná.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy