Krejčířovu luxusní vilu vydražil zatím neznámý kupec. Cena nebyla zveřejněna

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2015 18:15
V Jihoafrické republice (JAR) vydražili v sobotu jednu z luxusních vil Radovana Krejčíře. Ten je v JAR souzen za závažné zločiny. Podle místních médií získal nemovitost jeden ze čtyř přihlášených dražitelů po aukci trvající zhruba deset minut. Cena dosud nebyla zveřejněna. Dražba druhé Krejčířovy nemovitosti v údolí řeky Vaal má začít odpoledne.
Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř | Foto: Reuters

Johannesburg - V jihoafrickém Bedfordview se v sobotu vydražila luxusní vila patřící Radovanu Krejčířovi, který je v Jihoafrické republice souzen za závažné zločiny. Podle místních médií získal nemovitost jeden ze čtyř přihlášených dražitelů po aukci trvající zhruba deset minut.

Cena dosud nebyla zveřejněna. Druhá Krejčířova nemovitost v údolí řeky Vaal byla vydražena odpoledne.

Každý ze zájemců musel předem složit vratný registrační poplatek 100 tisíc randů (asi 177 tisíc korun). Na ostře střeženou aukci nebyla média vpuštěna.

Jeden z neúspěšných dražitelů Christiaan Gey van Pittius novinářům potvrdil, že aukce skončila; on se prý snahy o koupi domu vzdal ve chvíli, kdy nabídky překročily jeho finanční možnosti.

Cena a kupec? Zatím tajemství

Odmítl však říci cenu či jméno kupce. "Je to krásný dům. Ani na to (že patřil Krejčířovi) nemyslíte, když jste uvnitř, snad jen to velmi zvláštní zabezpečení," řekl médiím s tím, že většina ložnic má pancéřové dveře s mnoha zámky.

Dům byl zabaven jihoafrickým finančním úřadem a jeho dražba má pomoci uhradit Krejčířovy dlužné daně.

Vedoucí dražby Alistair McDonald předem neuvedl, za kolik se předpokládá, že by se nemovitost mohla vydražit. Před sedmi lety byla její hodnota stanovena na 13 milionů randů.

Russell Berkman z realitní firmy Jawitz Properties odhadl, že díky unikátnímu designu a vyvýšené poloze by se vila mohla prodat za více než 24,5 milionu randů (43 milionů Kč). Tím by se stala nejdráže prodanou nemovitostí v této čtvrti.

Už koncem listopadu pustily úřady do Krejčířova domu novináře, kteří dostali hodinu na podrobnou prohlídku členité budovy, která stojí na útesu v luxusní čtvrti Johannesburgu a poskytuje úžasný výhled.

Krejčíř čelí v Jihoafrické republice několika procesům a v srpnu byl shledán vinným v jednom z nich. Vynesení rozsudku bylo několikrát odročeno a podle jihoafrických médií se Čech snaží z vězení uprchnout.

Kufřík plný peněz

O domu ve čtvrti Bedfordview a o tom, jak se k němu Krejčíř rok po svém příjezdu do Jihoafrické republiky dostal, se v JAR hodně píše. Podle některých zpráv jej získal v roce 2008; vstoupil prý do něj s kufříkem napěchovaným penězi a prohlásil, že bude jeho.

U příjezdové cesty do domu jsou tři garáže, které ještě před několika lety ukrývaly Krejčířovy luxusní čluny, auta a motorky. Teď jsou opuštěné stejně jako kotec pro psy nedaleko vchodu.

Největší dojem na návštěvníky učinila prostorná koupelna, kde by bylo možné pořádat taneční večírky, ale v níž jsou jediná vana a toaleta umístěné tak, aby z nich byl dobrý výhled, který umožňuje prosklená stěna. Srdce domu je ve druhém patře, kde se nachází salon a bohatě vybavená kuchyně. Někteří návštěvníci si všimli, že dům rozhodně není bezpečný pro děti, protože na některých rampách a balkonech chybí zábradlí. Nelíbil se ani fakt, že k němu nepatří žádná zahrada.

Krejčíř přesídlil do JAR ze Seychel, kam utekl před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován.

Ve vlasti ho v pátek poslal soud do vězení na 15 let za snahu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny. Z daňových podvodů je viněn také v JAR, kde byl kvůli tomu obstaven jeho majetek.

 

Právě se děje

Další zprávy