V Jeruzalémě našli vzácné plátno z doby Ježíše

Lucie Kalivodová
16. 12. 2009 13:40
Podle vědců je plátno úplně jiné než kontroverzní a tolik diskutované Turínské plátno
Turínské plátno
Turínské plátno | Foto: Reuters

Jeruzalém - Vědecký tým z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a archeologové z různých kanadských a amerických institucí tvrdí, že našli v jedné z jeruzalémských hrobek kusy pohřebního plátna z dob Ježíše Krista.

Podobná plátna už byla v oblasti nalezena, ale ještě nikdy před tím nebylo objeveno v samotném Jeruzalémě, uvádí list Daily Mail. Nejzajímavější informací však je, že podle vědců je plátno úplně jiné než kontroverzní a tolik diskutované Turínské plátno, což je další zásek do jeho hodnověrnosti.

Mnozí se domnívají, že Turínské plátno, které bylo pojmenováno podle italského města Turín, je tím, do něhož byl zabalen Ježíš po sejmutí z kříže. Lněná textilie je dlouhá 436 centimetrů, široká 110 centimetrů a váží 1420 gramů. V italském Turíně je uložena od roku 1578.

Nově objevená látka je podle vědců utkána daleko jednodušeji. Tělo muže zabalené do plátna bylo nalezeno v hrobce, kterou vědci datují do doby Ježíše Krista a která leží nedaleko Starého města v Jeruzalémě. Hrobka je součástí hřbitova nazvaného Pole krve, kde měl spáchat sebevraždu Jidáš Iškariotský.

Foto: Aktuálně.cz

Vědecký tým se domnívá, že muž zabalený do zbytků nově objeveného plátna, byl vysokým židovským duchovním nebo členem aristokracie a trpěl leprou. Jde také o vůbec první prokázaný případ lepry, píše zpravodajská agentura AFP.

Podle Marka Spigelmana, jednoho z expertů, muž ale nezemřel na následky lepry, ale tuberkulózy - DNA obou nemocí byla prokázána ve vzorcích kostí.

Podle vědců jsou zbytky plátna typickým příkladem plátna používaného v období Ježíše Krista v Jeruzalémě. Proto z toho vědci také vyvozují závěr, že Turínské plátno není ze stejné doby.

Na Turínském plátně jsou pouhým okem viditelné obrysy muže vysokého asi 180 centimetrů. Dosud se nikomu nepodařilo vysvětlit, jakým způsobem záhadný otisk vznikl. Plátno už prošlo řadou expertíz s různými výsledky.

Jeruzalém - Chrámová hora.
Jeruzalém - Chrámová hora. | Foto: Reuters

V roce 1988 provedly vědecké týmy z univerzit v Oxfordu, Curychu a Tusconu radiouhlíkovou zkoušku několika vláken a dospěly k závěru, že roucho vzniklo s pětadevadesáti procentní pravděpodobností mezi roky 1260 a 1390.

Následující testy ale ukázaly, že původně testované vzorky vědci odstřihli z opravovaného kusu látky. Zbytek textilie je ve skutečnosti daleko starší. Poslední analýzy zasazují její vznik do 1. tisíciletí před naším letopočtem až 7. století našeho letopočtu.

Podle zastánců pravosti plátna potvrzuje autenticitu plátna řada důkazů jako například způsob tkaní, použitý materiál, otisk mince z roku 29 nebo přítomnost pylu endemických druhů rostlin. Vědci, kteří však nalezli nové plátno, právě díky způsobu tkaní plátna pravost toho Turínského zpochybňují.

 

Právě se děje

Další zprávy