Při útoku islamistů na mešitu v Jemenu zemřelo 28 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2015 20:47
V bojích v Jemenu zemřeli dva místní pracovníci Červeného kříže rukou neznámých pachatelů. Podle organizace Human Rights Watch se násilí na civilistech a zajatcích dopouštějí šíitští povstalci stejně tak jako jejich rivalové z arabské koalice vedené Saúdskou Arábií. Celkem si jemenský konflikt vyžádal od března na 4400 obětí.
Ozbrojený konflikt v Jemenu si podle OSN od března vyžádal přes 4 tisíce obětí.
Ozbrojený konflikt v Jemenu si podle OSN od března vyžádal přes 4 tisíce obětí. | Foto: Reuters

Saná - Při útoku na šíitskou mešitu v jemenské metropoli Saná ve středu večer zahynulo nejméně 28 lidí a další desítky utrpěly zranění. K útoku se přihlásila jemenská odnož hnutí Islámský stát. Informovala o tom agentura Reuters.

Na severu Jemenu neznámí pachatelé zastřelili dva místní pracovníky Mezinárodního výboru Červeného kříže. Podle mluvčího této organizace se stali terčem útoku, když jeli autem z provincie Amran do Saná.

Nejdříve se údajně odpálil sebevražedný atentátník přímo uvnitř mešity během večerních modliteb. Druhá výbušnina umístěná v automobilu explodovala před vchodem do mešity v okamžiku, kdy z ní věřící začali utíkat a záchranáři odnášeli první zraněné. 

Sunnitský Islámský stát, který během uplynulého roku obsadil rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, na sociálních sítích dokonce zveřejnil jméno sebevražedného atentátníka. Útok označil za odplatu šíitským rebelům, kteří kontrolují Saná.

V Jemenu proti sobě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem a vládní jednotky, za nimiž stojí arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Situace se zhoršuje od loňského září, kdy šíité obsadili Saná. Organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW) ve středu oznámila, že v jihojemenském Adenu se obě strany konfliktu dopustily násilí na civilistech i zajatcích.

Šíité začali obsazovat části jemenského území loni na podzim, se zapojením arabské koalice do konfliktu letos v březnu se boje znásobily.

Podle HRW místní oddíly bojující na straně vlády v Adenu od března povraždily nejméně sedm šíitů. Šíité obsadili město 25. března, ale vládní jednotky přístav v polovině července dobyly zpět. HRW ve své zprávě tvrdí, že šíité v Adenu bezdůvodně zajali civilisty.

HRW získala svědectví o případu, kdy příslušníci sil věrných vládě vyvlekli v srpnu na náměstí jednoho šíitského zajatce, zbili ho a pak zastřelili. Další skupinu šíitů dovedli na člun, který pak vyhodili do vzduchu.

Jednotky loajální jemenské vládě, která se letos uchýlila do Rijádu, prý zadržely 255 šíitů, mezi nimiž byly i děti, které povstalci využívají v bojích.

"Jihojemenské jednotky musejí ukončit násilnosti na zajatcích a učinit vše pro obnovení pořádku v Adenu," řekla Sarah Leah Whitsonová, která vede blízkovýchodní sekci HRW. Povstalci podle ní musí propustit všechny lidi, které zadržují bezdůvodně. Podle odhadů OSN si jemenský konflikt od března vyžádal na 4400 obětí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy